Notes produkcyjny z „Ojca chrzestnego”. Tak wyglądał osobisty egzemplarz Maria Puzo

4 grudnia 2024

Dzięki domowi aukcyjnemu Heritage możemy zajrzeć do osobistego egzemplarza notesu produkcyjnego z „Ojca chrzestnego”, który należał do Maria Puzo. Obszerny skoroszyt zawiera odręczne notatki pisarza dla reżysera Francisa Forda Coppoli z czasu, gdy wspólnie pracowali nad scenariuszem filmu.

Gdy Francis Ford Coppola podpisał kontrakt na współtworzenie scenariusza i reżyserię „Ojca Chrzestnego”, uważnie przeczytał powieść Maria Puzo z długopisem w ręku. W trakcie lektury podkreślał ważne fragmenty i zapisywał na stronach książki swoje pierwsze wrażenia. Następnie stworzył segregator, w którym umieścił strony powieści przyklejone na większych kartkach. Takie rozwiązanie dawało możliwość sporządzenia obszerniejszych notatek na marginesach.

(kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

Notes produkcyjny otwierała 11-stronicowa lista opisów postaci, tak jak je widział Coppola. Następnie znajdowała się cała fabuła „Ojca chrzestnego” podzielona zakładkami na 50 scen, niekoniecznie wiernie oddających oryginalną historię z książki. Każda scena zawierała wspomniane już strony powieści na większych kartkach, a także wprowadzenie, w którym zamieszczono streszczenie każdej sceny, czas akcji, opis scenerii, istotę sceny oraz wyzwania i pułapki, z którymi reżyser musiał się zmierzyć.

(kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

Coppola osobiście wykonał trzy kopie swojego notesu produkcyjnego. Jedną przekazał producentowi Alowi Ruddy’emu, a dwie trafiły do Maria Puzo (jedna do jego gabinetu w biurze Paramount, a druga do nowojorskiej rezydencji pisarza). Dzięki temu każdy mógł przekazywać swoje sugestie i propozycje zmian w scenariuszu, choć w praktyce wymiana zdań miała miejsce głównie między Coppolą i Puzo, ponieważ reżyser nie wydawał się zbytnio zainteresowany pomysłami producenta ani wytwórni filmowej.

Na egzemplarzu, z którego Puzo korzystał w swoim gabinecie, widnieje wiele odręcznych notatek pisarza, wszystkie zapisane czerwonym lub niebieskim cienkopisem, które jego asystentka, Janet Snow, miała przekazać Coppoli. W odpowiedzi na pytanie Coppoli o posiadłość Corleone z psami stróżującymi Puzo napisał: „dobry pomysł”. Obok opisu sceny, w której Sonny (w tej roli wystąpił w filmie James Caan) odkrywa, że ​​jego siostra Connie (Talia Shire) została pobita przez męża Carla Rizzi (Gianni Russo), znajduje się komentarz: „Francis chce, aby Sonny był spokojny, gdy opuszcza Connie”. Puzo dodaje również, że Don Vito Corleone (Marlon Brando) i Hagen (Robert Duvall) „wiedzą, że Carlo Rizzi musi zostać zabity”. Najobszerniejsza obserwacja dotyczy zamiaru Sonny’ego wyeliminowania głów pięciu rodzin mafijnych: „Sonny nie powinien planować zabicia całej piątki: powinien po prostu wpaść w żądzę krwi – w przeciwnym razie on i Michael będą do siebie zbyt podobni/ Hagen powinien ostrzec Sonny’ego”.

(kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

Coppola stwierdził po latach, że ten notes produkcyjny był dla niego czymś w rodzaju „wielowarstwowej mapy drogowej”, dzięki której mógł wyreżyserować film, natomiast scenariusz uważał tak naprawdę za „zbędny dokument”. „Nie potrzebowałem scenariusza, ponieważ mogłem zrobić film tylko z tym notesem” – przyznał.

Osobisty egzemplarz notesu, z którego Mario Puzo korzystał podczas pracy nad scenariuszem w Hollywood, przechowała Janet Snow, osobista asystentka pisarza zatrudniona przez Paramount na czas jego pracy na planie filmowym. Teraz postanowiła wystawić go na sprzedaż wraz z kilkoma innymi pamiątkami z okresu kręcenia „Ojca chrzestnego”, w tym egzemplarzem powieści z dedykacją od Maria Puzo. Notes z pozostałymi przedmiotami pójdzie pod młotek na aukcji w domu aukcyjnym Heritage w sobotę 7 grudnia.

[am]
fot. Heritage

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film, newsy