Nominacje do Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz dla najlepszej ubiegłorocznej biografii

30 czerwca 2022

Ogłoszono pięć książek nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz przyznawanej za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w ubiegłym roku. Zwycięzcę poznamy w październiku.

Nagroda po raz pierwszy wręczona została w 2016 roku. Zwycięską książką okazała się wówczas „Kobro. Skok w przestrzeń” Małgorzaty Czyńskiej, czyli biografia Katarzyny Kobro, awangardowej artystki, nowatorskiej rzeźbiarki. Dokonując selekcji, kapituła nie ograniczała się jednak wyłącznie do biografii, ponieważ wśród nominowanych znalazł się również tom opowiadań, a w kolejnych dwóch latach nominacje lub statuetki otrzymywały również powieści, zbiory felietonów czy książki poetyckie. Dopiero od 2019 roku nagroda przyznawana jest wyłącznie biografiom.

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 51 książek. Spośród nich kapituła nominowała 5 tytułów, które przeszły do finału. Miano najlepszej biografii 2021 roku mają szansę uzyskać:

  1. Anna Arno „Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia”, Wydawnictwo Literackie,
  2. Artur Domosławski „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”, wyd. Wielka Litera,
  3. Magdalena Grochowska „Różewicz. Rekonstrukcja” (tom 1), wyd. Dowody Na Istnienie,
  4. Danuta Gwizdalanka „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim”, wyd. PWM,
  5. Grzegorz Piątek „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy”, wyd. Filtry.

Zwycięska książka zostanie wyłoniona w październiku. Okolicznościowa statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tysięcy złotych wręczana jest podczas Rybnickich Dni Literatury. W tym roku w kapitule konkursu zasiadają: Agata Passent, Agnieszka Dauksza, Marta Grzywacz, Tadeusz Sławek i Zbigniew Kadłubek. Sekretarzem jury jest Aleksandra Klich.

Patronem nagrody ustanowiono Juliusa Rogera, XIX-wiecznego niemieckiego lekarza i przyrodnika, a także działacza społecznego, który przysłużył się dla miasta Rybnik i regionu, m.in. inicjując budowę nowego szpitala.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy