Nominacje do Bad Sex Award 2012 – J. K. Rowling odpadła

21 listopada 2012


Ogłoszono ósemkę nominowanych do tegorocznej nagrody Bad Sex Award. Na liście znalazły się m.in. najnowsze książki Toma Wolfe?a oraz Sam Mills.

W porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy to wśród nominowanych znalazły się tak uznane nazwiska, jak Stephen King, Haruki Murakami i Lee Child, tym razem lista potencjalnych zwycięzców niechlubnej nagrody przedstawia się o wiele mniej imponująco.

Jak tłumaczy Jonathan Beckman, starszy redaktor z miesięcznika literackiego „The Literary Review”, odpowiedzialnego za przyznanie nagrody, po dłuższych dyskusjach zdecydowano się pominąć w zestawieniu dwa największe bestsellery ostatnich miesięcy, czyli pierwszą powieść dla dorosłych J. K. Rowling oraz sadomasochistyczną trylogię E. L. James.

„Trafny wybór” odpadł, gdyż jury stwierdziło, że pisarstwo Rowling ? pomimo „kilku mdłych momentów” ? nie jest wystarczająco kiepskie. Natomiast „Pięćdziesiąt twarzy Greya” oraz jej kontynuacje nie kwalifikowały się do nagrody, gdyż regulamin wyklucza tytuły z kategorii literatury erotycznej lub pornograficznej. „Nie sądzę, żeby ta książka potrzebowała jeszcze więcej rozgłosu, prawda?” ? skomentował Beckman.

Wśród nominowanych znalazł się za to 81-letni Tom Wolfe oraz jego najnowsza, wydana po ośmiu latach powieść „Back to Blood” za fragment: „Teraz jego wielki produktywny dżokej znalazł się w jej miednicznym siodle, jadąc, jadąc i jadąc, a ona chętnie połykała to, połykała to, połykała siodłem swych warg i żołądka”.

Uwagę krytyków zwróciła również wyznawczyni Willa Selfa, Sam Mills, która popełniła w swojej książce następujący kwiatek: „W dół, w dół, do eschatologicznego łóżka. Strony ocierały się o mnie, moja krew skapywała na nie. Mój policzek przytulił się do skrzypiącego papieru. Mój penis był ledwie duchem, lecz nie cierpiałem z powodu paniki”.

Pełna lista nominowanych przedstawia się następująco:

Tom Wolfe „Back to Blood”
Nicola Barker „The Yips”
Nicholas Coleridge „The Adventuress”
Nancy Huston „Infrared”
Paul Mason „Rare Earth”
Ben Masters „Noughties”
Sam Mills „The Quiddity of Will Self”
Craig Raine „The Divine Comedy”

Bad Sex Award to nagroda przyznawana od 1993 roku za najgorzej opisaną scenę seksu w książkach, jakie ukazały się w danym roku. Celem przyznawania nagrody jest zniechęcenie autorów do powierzchownego, pozbawionego smaku, często bezcelowego stosowania opisu seksualnego we współczesnych powieściach. Do tej pory wśród laureatów znaleźli się m.in. Norman Mailer, Philip Kerr, David Guterson oraz nominowany ponownie w tym roku Tom Wolfe. Tegoroczny zwycięzca zostanie ogłoszony podczas ceremonii przyznania Bad Sex Award, która odbędzie się w przyszłym miesiącu w Londynie.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy