Nobel Doris Lessing sprzedany na aukcji. Kupujący zapłacił ponad 180 tysięcy funtów

15 grudnia 2017


W domu aukcyjnym Christie’s doszło do rzadko spotykanej licytacji. Kolekcjonerzy mieli możliwość nabyć medal noblowski Doris Lessing. Ostatecznie aukcja zakończyła się na kwocie 187 500 funtów.

Medal o średnicy 66 mm wykonany został z 18-karatowego zielonego złota platerowanego 24-karatowym złotem. To jednak nie kruszec stanowi o jego wartości, lecz okoliczności jego przyznania. Do tej pory medal wręczono bowiem tylko 114 laureatom, a jedynie 14 z nich stanowiły kobiety.

Noblowski laur niezwykle rzadko trafia na licytację. Przedstawiciel domu aukcyjnego Christie’s powiedział, że do tej pory tylko jeden taki medal sprzedano na aukcji. W zeszłym roku w Paryżu licytator kupił za 300 tysięcy euro nagrodę, którą otrzymał niegdyś Andre Gide. W 2013 roku Sotheby’s zorganizowało w Nowym Jorku aukcję medalu należącego do Williama Faulknera. Cena szacunkowa wynosiła od 500 tysięcy do 1 miliona dolarów, ale nie znalazł się chętny gotowy wyłożyć tak dużą sumę pieniądzy.

Aukcja medalu Doris Lessing zakończyła się powodzeniem. Anonimowy nabywca musiał zapłacić 187 500 funtów.

Przyznając w 2007 roku Nagrodę Nobla autorce m.in. „Złotego notesu” i „Dobrej terrorystki”, Akademia Szwedzka oświadczyła, że „jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą”. O samym wyróżnieniu Doris Lessing dowiedziała się jako ostatnia, wracając z synem z zakupów. „O, Chryste, jestem pewna, że chcielibyście teraz usłyszeć jakiś uskrzydlający komentarz” ? powiedziała dziennikarzom zebranym przed jej domem, po czym dodała: „zdobyłam wszystkie nagrody w Europie, co do jednej, cieszę się więc, że mogłam wygrać je wszystkie”.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy