Nobel dla Olgi Tokarczuk zdominował media. Ekwiwalent reklamowy wszystkich wzmianek z ostatnich 10 dni wyniósł ponad 73 miliony złotych
Po raz pierwszy od 23 lat noblowski laur w dziedzinie literatury trafił do Polski. Obok takiego tematu nie sposób było przejść obojętnie, stąd też przyznanie nagrody Oldze Tokarczuk wywołało ogromny szum medialny. Jak wyliczył Press-Service Monitoring Mediów, ekwiwalent reklamowy wszystkich wzmianek na temat laureatki w ostatnich 10 dniach wyniósł ponad 73 miliony złotych.
Od 2 do 11 grudnia 2019 roku w źródłach polskojęzycznych odnotowano łącznie 58 915 publikacji na temat Olgi Tokarczuk. W internecie, prasie, radiu i telewizji pojawiło się 6 866 materiałów, natomiast w social mediach ? 52 044 wzmianki. Według szacunków Press-Service Monitoring Mediów wartość reklamowa wszystkich tych informacji wynosi 73 323 236 złotych. Najwięcej materiałów w mediach tradycyjnych odnotowano w internecie ? 4 426 publikacje, na drugim miejscu uplasowało się radio z 1769 informacjami, a potem telewizja ? 434 informacje.
Znaczący wzrost liczby publikacji odnotowano 7 i 8 grudnia, co było efektem wygłoszonej przez pisarkę mowy noblowskiej zatytułowanej „Czuły narrator”. Łącznie w ciągu 2 dni pojawiło się w tym kontekście 19 295 informacji. Cytaty z przemowy wybrzmiewały w wielu wypowiedziach. 1 350 materiałów zawierało frazę „czuły narrator”. Sformułowanie „coś jest ze światem nie tak” cytowano w blisko tysiącu informacji, a „świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy” ? w 483 doniesieniach.
Ogromna liczba publikacji, bo aż 16 424 przypadła na 10 grudnia ? dzień wręczenia Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla. Kolejnych 13 360 materiałów odnotowano 11 grudnia. Nie brakowało gratulacji od polityków, dziennikarzy i ludzi kultury.
Co ciekawe, w 904 informacjach poruszono kwestię ubioru laureatki. Przedmiotem zainteresowania były suknie ? zarówno ta na wręczenie nagrody, która krojem nawiązywała do sufrażystek, ale i ta na bankiet wyprawiony po ceremonii. Autorką pierwszej kreacji była Gosia Baczyńska ? nazwisko projektantki przywołano w 482 materiałach. Tomasza Ossolińskiego, który stworzył suknię na kolację dla laureatów z królem Karolem XVI Gustawem i jego żoną królową Sylwią, wymieniono w 297 publikacjach. Informacje na temat projektantów przekładają się na ekwiwalent reklamowy w wysokości 431,9 tysięcy złotych.
Doniesienia na temat Tokarczuk podawały głównie media ogólnopolskie ? stanowiły one 95,58 procent przekazu.
W regionach najwięcej informacji odnotowano w województwie dolnośląskim ? 395. Nie powinno to dziwić, zważywszy na fakt, że noblistka mieszka we Wrocławiu, a miasto aktywnie włączyło się w promowanie swojej honorowej obywatelki. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: kujawsko-pomorskie ? 243, mazowieckie ? 236, wielkopolskie ? 225 i małopolskie ? 204.
Przekaz w mediach społecznościowych zdominował Twitter ? z tego serwisu pochodziły aż 48 244 wzmianki i tam też rozegrała się cała dyskusja zwolenników i przeciwników przyznania Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. Zresztą to właśnie użytkownicy Twittera najbardziej żywiołowo zareagowali na wiadomość o przyznaniu Polce tego zaszczytnego wyróżnienia w październiku. Jednocześnie w analizowanym okresie na Facebooku opublikowano 2 523 wpisy i komentarze, a na Instagramie 712, w serwisie Wykop.pl ? 350, na blogach ? 102 informacje oraz 86 w serwisie YouTube.
[am]
źródło: Press-Service Monitoring Mediów
Kategoria: newsy