Nieznane dotąd listy Rafała Wojaczka dołączyły do kolekcji Ossolineum. Wrocławski Dom Literatury planuje wydać korespondencję poety

17 lipca 2019


Zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich wzbogaciły się o 59 nieznanych dotąd listów Rafała Wojaczka, zakupionych od przyjaciółki oraz córki poety. Dokumenty dołączyły do kolekcji pamiątek po zmarłym w wieku niespełna 26 lat artyście, która jest już w posiadaniu tej instytucji.

Wśród nowo nabytej korespondencji znajdują się listy Wojaczka do matki, Elżbiety, oraz do jego powierniczki już od lat szkolnych ? Stefanii Cisek. Dokumenty zostały zakupione przez miasto Wrocław za ok. 41 tysięcy złotych. 37 listów pozyskano od Stefanii Cisek, pozostałe posiadała w domowym archiwum córka Rafała Wojaczka, Dagmara Janus.

9 lipca w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i dyrektor Adolf Juzwenko podpisali akt notarialny, na mocy którego miasto przekazało listy w darze Ossolineum. W Dziale Rękopisów wrocławskiego instytutu przechowywana już jest spuścizna poety zakupiona w latach 80. XX wieku od brata Rafała, Andrzeja Wojaczka. Później zbiór był ciągle uzupełniany. W latach 90. powiększył się o listy i dziennik Teresy Ziomber, narzeczonej Rafała, a także korespondencję, którą przekazał w darze poeta i aktor Bogusław Kierc.

Łącznie w zbiorach Ossolineum znajduje się ponad 200 listów pozyskanych od różnych osób, instytucji i wydawnictw. Korespondencja ta stanowi istotne źródło do badań nad biografią i twórczością Rafała Wojaczka. Wielbicieli poety z pewnością ucieszy wiadomość, że Wrocławski Dom Literatury planuje wydać listy w formie książki. Data premiery tomu nie jest jeszcze znana.

[am]
fot. i źródło: mat. prasowe miasta Wrocław

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy