Nieznana powiastka Beatrix Potter o dobrze wychowanym kotku, który prowadzi podwójne życie, doczeka się wydania po 100 latach

26 stycznia 2016

nieznana-powiastka-potter-1
Beatrix Potter, słynna angielska autorka literatury dla dzieci napisała jeszcze jedną powiastkę, której do tej pory nikt nie opublikował. „The Tale of Kitty-In-Boots” (z ang. „Opowieść o kotku w butach”) powstała przed stu laty. Teraz po raz pierwszy ukaże się w formie książki opatrzonej ilustracjami Quentina Blake?a.

Dwa lata temu wydawczyni Jo Hanks odkryła, że w 1914 roku Beatrix Potter wysłała do swego wydawnictwa list, w którym opisała nową powiastkę, na którą pracowała. Była to historia o „dobrze wychowanym czarnym kotku, który prowadzi podwójne życie”. Poszukiwania wykazały, że istnieją trzy manuskrypty tej historii spisane odręcznie w zeszytach, a do tego kolorowa ilustracja autorki przedstawiająca tytułowego kotka w butach (patrz zdjęcie powyżej), szkic ołówkiem arcyłotra pana Toda i wiele innych materiałów świadczących, że Potter zamierzała książkę dokończyć. Jednak z powodu wybuchu I wojny światowej, a następnie wyjścia za mąż i założenia hodowli owiec, znajdowała coraz mniej czasu na pisanie, tworząc głównie dla przyjemności.

Quentin Blake czyta manuskrypt powiastki.

Quentin Blake czyta rękopis powiastki.

Ostatecznej wersji historii o kotku w butach nigdy więc nie przekazała wydawcy, czemu dziwi się Jo Hanks, twierdząc, że to jedna z najlepszych powiastek Beatrix Potter. „Pojawiają się w niej podwójne tożsamości, kolorowi złoczyńcy i wiele ulubionych postaci z innych powiastek autorki (Pan Rudzielec, Pani Mrugalska, Ribby i Tabitha Twitchit)” ? powiedziała Jo Hanks. Występuje w niej również sam Piotruś Królik, ale już „starszy, wolniejszy i tęższy”.

Pierwsze wydanie nieznanej dotąd książki Beatrix Potter zilustrował znakomity brytyjski ilustrator Quentin Blake, w Polsce znany głównie z książek Roalda Dahla. „Byłem zachwycony faktem, że poproszono mnie o narysowanie ilustracji do niej. Mam dziwne uczucie, że ta historia na mnie czekała” ? wyznał Blake.

Poniżej możecie zobaczyć jedną z ilustracji, jakie Quentin Blake wykonał na potrzeby książki:

nieznana-powiastka-potter-3

[aw]
źródło: The Guardian, BBC

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy