Nieznana historia ze świata „Mrocznych materii” Philipa Pullmana ukaże się na jesieni

13 lipca 2020

Czytelnicy „Mrocznych materii” otrzymają jeszcze jedną, dodatkową opowieść stworzoną przez Philipa Pullmana. Książka trafi do księgarń w Wielkiej Brytanii jesienią, a znajdzie się w niej krótsza historia wymyślona przed laty w celach charytatywnych.

W 2004 roku Phil Pullman napisał opowiadanie „Serpentine”, należące do uniwersum „Mrocznych materii”. Główną bohaterką jest Lyra Belacqua, już dorosła, i jej dajmon Pantalaimon. Tych dwoje ponownie wybiera się na Daleką Północ, gdzie niegdyś spotkali pancernego niedźwiedzia Ioreka Byrnisona i aeronautę Lee Scoresby’ego.

„Serpentine” nigdy nie miało zostać oficjalnie wydane. Pullman napisał opowiadanie na prośbę Nicholasa Hytnera, dyrektora brytyjskiego Teatru Narodowego, z myślą o aukcji charytatywnej. Utwór został sprzedany za „znaczącą sumę”, która w całości trafiła na cele dobroczynne. Jednak po upływie kilkunastu lat autor uznał, że nadszedł czas, by podzielić się opowiadaniem z czytelnikami.

Akcja „Serpentine” ma miejsce kilka lat po zakończeniu „Bursztynowej lunety”, ale przed „Tajemną wspólnotą”, czyli drugim tomem nowej trylogii „Księga prochu”. „Dlaczego teraz publikujemy tę historię? Ponieważ wraz z rozwojem 'Księgi prochu’, szczególnie po wydarzeniach opisanych w 'Tajemnej wspólnocie’, możemy zobaczyć zmianę w sposobie, w jaki Lyra rozumie siebie i swój związek z Pantalaimonem, a zapowiedź tego znajdziemy w tym arktycznym epizodzie” ? powiedział Pullman.

„Kiedy pracowałem nad 'Serpentine’, nie miałem pojęcia, że będę pisał kolejną trylogię, w której spotkamy dorosłą Lyrę, ale ani ona, ani jej świat nie chciały mnie zostawić w spokoju. Jeżeli chodzi o ludzkie sprawy, miliardy niewidzialnych nici łączy nas z naszą własną przeszłością (?) mam nadzieję, że te książki wyrażają przede wszystkim afirmację życia i człowieczeństwa” ? dodał pisarz.

Jak zdradza wydawnictwo Penguin Random House Children’s, w „Serpentine” Lyra i jej dajmon, szukając odpowiedzi dotyczących ich zdolności do rozdzielenia się, zwracają się o pomoc do czarownika, doktora Lanseliusa, a cała opowieść jest „niezwykła”, „pełna delikatności” i „zapowiada wyzwania, z którymi Lyra zetknie się jako dorosła kobieta”. „Serpentine” ukaże się na rynku w formie książki w październiku 2020 roku, ilustracje do tej publikacji stworzy Tom Duxbury.

Na cykl „Mroczne materie” składają się trzy tomy ? „Zorza północna” (lub „Złoty kompas”), „Magiczny nóż” i „Bursztynowa luneta”. Na świecie sprzedano ponad 17,5 miliona egzemplarzy trylogii. Pullman powrócił do swojej serii po siedemnastu latach, rozpoczynając nowy cykl, „Księga prochu”. Pierwszy tom, „La Belle Sauvage”, cofa się do czasów wczesnego dzieciństwa Lyry ? w kolejnym, pod tytułem „Tajemna wspólnota”, Lyra jest już dorosła. Tytułu trzeciej i ostatniej części jeszcze nie znamy.

Na podstawie „Mrocznych materii” kręcony jest serial stacji HBO. Pierwszy sezon produkcji spotkał się z dobrym odbiorem. Premierę wydania płytowego zapowiedziano na 12 sierpnia 2020 roku.

[kch]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy