Niewierna żona włoskiego tłumacza tajemniczą „Czarną Damą” Szekspira?

24 stycznia 2013


Emerytowany brytyjski archeolog i historyk dr Aubrey Burl twierdzi, że odkrył tożsamość Czarnej Damy, która zainspirowała część z najsłynniejszych sonetów Szekspira. Ma nią być Aline Florio, niewierna żona XVI-wiecznego włoskiego tłumacza.

Zagadka tożsamości tajemniczej kobiety, która stała się inspiracją dla Szekspira do napisania 27 sonetów (kolejno od numeru 127 do 154), nie daje spokoju wielu badaczom jego twórczości. „Tyle piękna dojrzysz w ich żałości, że wszyscy zwą je obrazem miłości” – pisał w sonecie 127 o oczach swej kochanki najwybitniejszy brytyjski dramaturg. Wiadomo, że miała czarne włosy i czarne oczy, stąd przydomek Czarna Dama (w oryginale ? Dark Lady). Kim była? Tego nikt nie wie, ale dr Aubrey Burl, honorowy członek Szkockiego Stowarzyszenia Antykwariuszy, wierzy, że udało mu się ustalić tożsamość owej kobiety.

Zdaniem Burla chodziło o Aline Florio, niewierną żonę włoskiego tłumacza, którą Szekspir zobaczył najprawdopodobniej po raz pierwszy na dworze hrabiego Southampton. Ponownie spotkali się już w Londynie, w domu państwa Florio.

Swój wniosek Burl wyciągnął z wieloletnich badań nad twórczością Szekspira, jego życiem oraz poświęconych mu prac naukowych. Najpierw stworzył listę ośmiu potencjalnych kandydatek. Znalazły się na niej m.in.: właścicielka nieruchomości, kurtyzana, piękna dziewczyna z publiczności czy żona wytwórcy peruk. Korzystając ze wskazówek ukrytych w tekstach Szekspira ? Czarna Dama posiadała dzieci, była zamężna, umuzykalniona, niewierna, egocentryczna, samolubna, lubiła seks – zawęził listę do jednej osoby, Aline.

W swojej nowej książce pt. „Shakespeare’s Mistress” dr Burl przytacza opis Aline, która znana była ze swej niewierności oraz apetytu seksualnego: „Żyła dla własnej korzyści, raniła i krzywdziła poetów i hrabiów”.

Wprawdzie Burl nie wyklucza, że może się mylić. W końcu niewiele wiadomo o związkach Szekspira. Jego propozycja nie jest również jedyną. W październiku zeszłego roku dr Duncan Salked z Uniwersytetu Chichester opublikował pracę, w której wysunął teorię, że tajemniczą kochanką mogła być czarnoskóra Lucy Morgan, znana także jako Lucy Negro, kobieta upadła, która prowadziła dom publiczny w Clerkenwell. Ze względu jednak na brak jednoznacznych źródeł na ten temat, stuprocentowa pewność co do tożsamości Czarnej Damy prawdopodobnie nie zostanie nigdy potwierdzona, co dodaje nie tylko tajemniczości całej historii, ale również możliwość snucia wciąż nowych teorii.

Na zdjęciu załączonym do newsa graffiti przedstawiające Szekspira, umieszczone na jednym z nowojorskich budynków.

fot. superk8nyc/Flickr

Tematy: , ,

Kategoria: newsy