Niewidomy wolontariusz uczy dzieci czytać

14 sierpnia 2014

niewidomy-czyta-1
Ten Amerykanin jest żywym dowodem na to, że nie ma ograniczeń, których nie dałoby się pokonać. Niewidomy od urodzenia Jeff Balek poświęca swój wolny czas, aby pomagać mniej zdolnym dzieciom w nauce czytania.

W Charlotte, gdzie mieszka Jeff, czterech na dziesięciu uczniów nie potrafi czytać na poziomie swojej klasy. Przyczynia się to do tego, że jedna trzecia dzieci nie jest w stanie ukończyć szkoły w terminie albo nie kończy jej w ogóle. Lokalne oddziały YMCA wprowadziły specjalny program mający pomóc najmłodszym czytelnikom przezwyciężyć przeszkody, a co się z tym wiąże nabrać większej pewności siebie. Program działa w oparciu o grupę wolontariuszy, którzy pracują z dziećmi, ucząc je dobrego czytania. Jednym z tych wolontariuszy jest Jeff, człowiek, którego niektórzy mogliby uznać za niezdatnego do udziału w tym przedsięwzięciu.

niewidomy-czyta-2

Jeff od urodzenia jest niewidomy. Jednak nie przeszkadza mu to uczyć drugo- i trzecioklasistów z Charlotte czytania. Jak to robi? Kiedy jego uczniowie czytają słowa wydrukowane na kartkach, Jeff śledzi tekst zapisany alfabetem Braille’a. Tym sposobem jest w stanie pomóc dzieciom, gdy natkną się na słowo, którego nie potrafią prawidłowo wymówić.

Postawa Jeffa jest dla uczniów silnym bodźcem motywującym. Dzięki niemu zdają sobie sprawę, że nie istnieją żadne ograniczenia, których nie dałoby się pokonać. Ale, jak każda pomoc, praca niewidomego przynosi obustronne korzyści. Jeff twierdzi, że pomoc dzieciom w przezwyciężeniu tak istotnej bariery, jaką jest czytanie, wzbogaciła jego życie w sposób, którego nigdy sobie nie wyobrażał.

Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał filmowy na temat Jeffa udostępniony w sieci przez YMCA:

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy