Niepublikowana wczesna powieść Leonarda Cohena trafi do księgarń jesienią

27 kwietnia 2022

Jesienią na rynku anglojęzycznym ukaże się niepublikowana wczesna powieść Leonarda Cohena zatytułowana „A Ballet of Leppers” (z ang. „Balet trędowatych”). Książka powstała na długo przed rozpoczęciem przez piosenkarza kariery muzycznej. Wtedy nie znaleźli się wydawcy zainteresowani jej publikacją, a teraz opublikowana zostanie w jednym tomie wraz z piętnastoma opowiadaniami pochodzącymi z tego samego okresu.

„Balet trędowatych” powstał w 1956 roku, gdy Cohen był świeżo po publikacji swojego pierwszego zbioru poezji. Historia koncentrowała się na 35-letnim sprzedawcy, który przyjmuje pod swój dach własnego dziadka. Toksyczna relacja między nimi wpływa na wspólne życie w ciasnym mieszkaniu w pensjonacie. W mężczyźnie przebudza się skłonność do przemocy, której obiektem staje się starzec.

Powieść zaczyna się słowami: „Zamieszkał ze mną mój dziadek. Nie miał gdzie się podziać. Co się stało z jego wszystkimi dziećmi? Śmierć, rozkład, wygnanie – nie znam szczegółów. Moi rodzice umarli z bólu”. Cohen najwyraźniej zdawał sobie sprawę, że jest to przygnębiający początek, bo dalej jego bezimienny narrator stwierdza: „Nie mogę jednak zaczynać tak ponuro, bo mnie zostawicie, a tego chyba boję się najbardziej”.

Jak zauważył biograf Cohena, Ira B. Nadel, w swej pierwszej powieści piosenkarz dawał wyraz „rosnącemu poczuciu żydowskiej historii i tragedii” – tematyce, którą rozwijał później w poezji. Fabuła odzwierciedlała również trudności, jakie autor napotkał w relacjach ze swoim dziadkiem, aczkolwiek nie było w nich przemocy.

Po stworzeniu wielu wersji książki Cohen rozesłał ją wydawcom. Sylvie Simmons wspomina w biografii „Jestem twoim mężczyzną”, że początkowo jedna z oficyn, Ace Books, była zainteresowana publikacją, ale ostatecznie odrzuciła tekst. Podobnie uczynił inny wydawca, a manuskrypt trafił do archiwum. Cohen żałował, że „Balet trędowatych” nigdy nie ujrzał światła dziennego. W jego opinii „prawdopodobnie była to lepsza powieść” od „Ulubionej gry” z 1963 roku.

„Balet trędowatych” nie był obszernym dziełem. Powieść miała zaledwie 91 stron, dlatego w pierwszym książkowym wydaniu towarzyszyć jej będzie 15 niepublikowanych dotąd opowiadań z lat 1956-1961 oraz scenariusz słuchowiska radiowego. „Cohen zgłębia tematy, które będą przenikać jego późniejsze prace, od wstydu i poczucia marności, przez seksualne pożądanie we wszystkich jego świętych i bluźnierczych wymiarach, po tęsknotę za miłością, rodziną, wolnością czy transcendencją” – informuje wydawnictwo Grove Atlantic.

„Leonard powiedział przed śmiercią, że prawdziwym arcydziełem jego życia jest jego archiwum, skrupulatnie przechowywane z myślą o fanach i badaczach, którzy pewnego dnia je odkryją. Cieszę się, że dzięki tej książce czytelnicy i słuchacze Leonarda mogą rozpocząć tę wspaniałą podróż” – powiedział Robert Kory, który opiekuje się spuścizną Cohena.

Utwory, które znajdziemy w książce, zebrała badaczka Cohena Alexandra Pleshoyano. Światowa premiera publikacji zapowiedziana jest na 11 października 2022 roku.

[am]
Fragment powieści „Balet trędowatych” pochodzi z książki „Leonard Cohen. Jestem twoim mężczyzną” Sylvie Simmons, tłum. Magdalena Bugajska, wyd. Marginesy.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy