banner ad

Niepublikowana powieść Saramago zostanie wydana po 60 latach

10 marca 2012


Po prawie 60 latach zostanie opublikowana nieznana, debiutancka powieść zmarłego przed dwoma laty autora „Miasta ślepców”, José Saramago.

W 1953 roku 31 letni Saramago, przyszły laureat literackiej nagrody Nobla, wówczas młody dziennikarz z literackimi aspiracjami, wysłał rękopis zatytułowany „Claraboya” do portugalskiego wydawnictwa i nigdy nie dostał odpowiedzi. Brak odzewu uznał za oczywistą oznakę, że nie posiada talentu, toteż na prawie dwadzieścia lat zarzucił pisanie, skupiając się na dziennikarstwie.

Co ciekawe wydawca skontaktował się z Saramago w 1989 roku z propozycją wydania rękopisu odnalezionego podczas przeprowadzki wydawnictwa, ale pisarz nie wyraził zgody. „Bardzo cierpiał z powodu tego jak został potraktowany. Uważał, że jeśli ktoś wręcza ci owoc swej pracy, mógłbyś przynajmniej odpowiedzieć” – powiedziała na prezentacji nowej powieści w Madrycie Pilar del Rio, wdowa po zamarłym w 2010 roku pisarzu.

Saramago nazywał „Claraboyę” swoją zagubioną i odnalezioną w czasie książką.
„Powiedział kiedyś, że nie chce, żeby się ukazała za jego życia, ale ci, co po nim pozostaną, mogą zrobić z powieścią, co zechcą” ? wyznała del Rio.

Podzieliła się też przypuszczeniami, dlaczego książka przeleżała tak długo w szufladzie wydawcy. „To była trudna jak na owe czasy powieść. Występująca w niej rodzina, która ma być podstawą społeczeństwa, jest gniazdem żmij. Mamy tu gwałt, miłość lesbijską, przemoc. Czy portugalskie społeczeństwo lat 50. poradziłoby sobie z taką książką? Chyba nie. Przypuszczam, że wydawca trzymał ją, aż nastaną lepsze czasy, ale nikt się nie spodziewał, że reżim Salazara potrwa tak długo” ? powiedziała.

Powieść „Claraboya” ma ukazać się w tym roku w Portugalii, Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej, a Random House szykuje się do publikacji angielskiego tłumaczenia. To przypuszczalnie tylko kwestia czasu, kiedy powieść ukaże się również na polskim rynku.

Na zdjęciu załączonym do newsa wdowa po José Saramago, Pilar del Rio, podczas prezentacji powieści w Madrycie.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy