Nieprędko przeczytamy ciąg dalszy „Niesłychanych losów Ivana Kotowicza”. Autorzy twierdzą, że trudno im robić komiks o zabawnych i przerysowanych Rosjanach

20 lutego 2023

Czytelnicy czekający na kolejne tomy serii komiksowej „Niesłychane losy Ivana Kotowicza” muszą uzbroić się w cierpliwość. W najbliższym czasie nie przeczytają piątej części. Jak wyjaśniają twórcy, po ataku Rosji na Ukrainę trudniej jest robić im komiks o zabawnych i przerysowanych Rosjanach.

Wydawana od 2015 roku seria komiksowa „Niesłychane losy Ivana Kotowicza” autorstwa Kajetana Kusiny i Michała Ambrzykowskiego opowiada o przygodach młodego kota z małej radzieckiej wsi, którego los rzuca pomiędzy koła wielkiej historii. Bohaterowi przychodzi stanąć oko w oko ze zjawiskami paranormalnymi, dziwnymi technologiami, mistyką i teoriami spiskowymi.

Autorzy przyznają, że seria miała wypełnić pewną lukę na rodzimym rynku. Chodziło o stworzenie przygodowej historii, która dostarczyłaby rozrywki zarówno znawcom komiksu, jak i tym początkującym czytelnikom. „Kotowicz był zawsze świetną zabawą konwencjami, popkulturą, fantastyką ale też i śmieszną i abstrakcyjną stylistyką sowieckiej Rosji. Stylistyka ta pozostawała dla nas śmieszna i abstrakcyjna, ponieważ oddzielona była od nas wieloma latami historii. 'Można z tego żartować! Przecież to było tak dawno temu!'” – komentuje rysownik Michał Ambrzykowski.

Czwarty tom serii, zatytułowany „Honor zdrajcy”, ukazał się w lipcu 2021 roku. Od tego czasu twórcy nie udostępniali żadnych informacji na profilu komiksowego cyklu o Kotowiczu na Facebooku. Długie milczenie przerwali teraz, by wyjaśnić, dlaczego na stronie panuje cisza. Jak się okazuje, atak Rosji na Ukrainę postawił autorów w niemałym kłopocie i wpłynął na dalsze prace nad serią.

„Ostatnie wydarzenia – bestialskie i nieludzkie zachowanie Rosji względem naszego sąsiada, powoduje, że stylistyka i rzeczywistość sowiecka już nie są oddzielone od nas tak jak kiedyś. Są jak najbardziej aktualne i cały czas obecne. Ten kraj wcale się nie zmienił. Pozostał taki sam, jakim był od zawsze, od wieków. Uznawaliśmy wszyscy, że teraz czasy są inne, a ta dawna, szalona Rosja już dawno odeszła. Dlatego teraz jest nam trudniej żartować. Jest nam trudniej bawić się tą konwencją i stylistyką. Jest nam trudniej robić komiks o zabawnych i przerysowanych Rosjanach, podczas gdy za naszą wschodnią granicą dzieją się rzeczy wprost niewyobrażalne. Nastrój takiego komiksu, który by powstawał po wybuchu wojny na Ukrainie, byłby już inny, być może bardziej mroczny, a być może pełen nienawiści – ale na pewno byłby inny, nie wiadomo czy lepszy” – wyjaśnia Ambrzykowski.

Twórcy postanowili więc wstrzymać się z pracami nad kolejnym tomem serii „Niesłychanych losów Ivana Kotowicza”. „Uznaliśmy, że lepiej będzie w związku z tym poczekać, dać sobie czas i ochłonąć, nabrać dystansu (na tyle, na ile będzie to możliwe). Po to by później stworzyć komiks bez uprzedzeń i pochopnych wniosków. Z czystym umysłem i sercem” – informuje rysownik. Jak zapewnia, postać Ivana Kotowicza zawsze była dla obu autorów bardzo istotnym projektem, do którego na pewno będą chcieli w końcu powrócić. „Może jak sytuacja na świecie będzie już nieco spokojniejsza? Na pewno wtedy, gdy oboje będziemy czuć się gotowi, by do tego wrócić. Zawsze był to mój ulubiony kot do rysowania i nie mogę się doczekać, aż wrócę do ilustrowania jego przygód” – podsumował Ambrzykowski.

Seria o przygodach Ivana Kotowicza ukazała się nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy