Niemcy: księgarnie internetowe mogą sprzedawać erotyczne e-booki tylko po 22:00

23 czerwca 2015

ebooki-po-22ej
W Niemczech wprowadzono przepis, zgodnie z którym wszystkie e-booki kierowane do dorosłych odbiorców mogą być sprzedawane w sieci wyłącznie po godzinie 22:00. Rozporządzenie dotyczy nie tylko erotyków, ale też romansów i wszystkich innych książek elektronicznych, które nie są odpowiednie dla nieletnich.

W klasyfikacji e-booka jako pozycji przeznaczonej wyłącznie dla dorosłych pomocny ma być nowy formularz dla wydawców i samopublikujących autorów, który mają wypełniać na stronach księgarni internetowych. Godząc się na sprzedaż książki, należy zaznaczyć pole, czy dana publikacja zawiera treści, których nieletni nie powinni czytać. Po wybraniu tej opcji e-book będzie dostępny w osobnej kategorii tytułów dla dorosłych, która stanie się widoczna na stronie księgarni jedynie pomiędzy 22:00 a 6:00.

W Niemczech już od 2002 roku istnieje prawo, które chroni dzieci i młodzież przed dostępem do zakupu gazet, komiksów i książek przeznaczonych dla dorosłych. Najnowsze zmiany w przepisach rozszerzają to prawo o rynek e-booków. Za nieprzestrzeganie nowego rozporządzenia wydawcom i samopublikującym autorom grozi kara grzywny do 500 tysięcy euro.

[er]
źródło: Goodereader
fot. Pascal/Flickr

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy