Nie żyje Peggy Fortnum, ilustratorka Paddingtona

6 kwietnia 2016

zmarla-ilustratorka-paddingtona
W poniedziałek 28 marca w wieku 96 lat zmarła Peggy Fortnum, ilustratorka książek dziecięcych, która najbardziej zasłynęła z serii przygód o Misiu Paddingtonie.

Peggy Fortnum urodziła się w 1919 roku w Londynie jako najmłodsza z szóstki dzieci Arthura, oficera marynarki, i Mary, córki gubernatora Tobago. Od dziecka uwielbiała rysować i malować. W 1939 roku rozpoczęła naukę w Wells School of Art, ale już rok później, po bombardowaniu Londynu, przyłączyła się do Auxiliary Territorial Service (Pomocniczej Służby Terytorialnej, kobiecego oddziału Armii Brytyjskiej). Po wypadku i rekonwalescencji zapisała się do szkoły artystycznej. Tam zaprzyjaźniła się z pisarką i rysowniczką Judith Kerr.

zmarla-ilustratorka-paddingtona-rys1

Kiedy w 1958 roku Michael Bond napisał pierwszy tom przygód Misia Paddingtina to właśnie Peggy Fortnum zlecono wykonanie ilustracji do książki. Agent powiedział jej na zachętę, że „każdy potrafi rysować niedźwiedzie”. Artystka jednak nie od razu wiedziała, jak Miś powinien wyglądać. „Na początku nie byłam pewna anatomii. Nie byłam pewna, co zrobić z jego łapami…” ? opowiadała. Udała się m.in. do londyńskiego zoo, by poobserwować i sfotografować niedźwiedzie malajskie. „Trwało wieki, zanim zrobiłam to właściwie” – twierdziła. Fortnum uznała, że towarzyszącą Misiowi rodzinę Brownów należy przedstawić realistycznie i w sposób łatwy do zidentyfikowania. Do tego celu przydała jej się z kolei rodzinna fotografia siostrzeńca i jego ojca spacerujących po stacji Victoria. „Stworzyłam wiele rysunków, ale te humorystyczne były trudniejsze niż jakiekolwiek inne” – podsumowała.

zmarla-ilustratorka-paddingtona-rys2

Peggy Fortnum wykonała ilustracje do pierwszych dziewięciu książek o Misiu Paddingtonie. Na początku lat 70. musiała jednak zwolnić tempo pracy ze względu na dolegający jej artretyzm. Narysowała jeszcze ilustracje do trzech książek z serii na zmianę z innymi ilustratorami, aż w pierwszej połowie lat 80. przeszła całkowicie na emeryturę. Wciąż otrzymywała dziesiątki listów od fanów słynnego Misia z Peru. Starała się odpowiedzieć na wszystkie, a każdą odpowiedź wieńczyła rysunkiem Paddingtona trzymającego czapeczkę.

Wszystkie ilustracje Misia Paddingtora, jakie wykonała Peggy Fortnum, były czarno-białe. Ale niektóre pokolorowali inni artyści, w tym jej własna siostrzenica Caroline Nuttal-Smith.

[aw]
fot. Kevin Brownlow
źródło: The Guardian, Bustle

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy