banner ad

Nie żyje Nora Ephron

27 czerwca 2012


Nora Ephron, pisarka, a przede wszystkim hollywodzka scenarzystka i reżyserka, zmarła wczoraj w wieku 71 lat w nowojorskim szpitalu na skutek powikłań po ostrej białaczce szpikowej, którą rozpoznano u niej przed sześcioma laty.

Chociaż Ephron znana jest głównie ze swych scenariuszy filmowych do słynnych komedii romantycznych („Kiedy Harry poznał Sally”, „Bezsenność w Seattle” czy „Masz wiadomość”), to była również autorką poczytnych powieści. Polscy czytelnicy mieli okazję zapoznać się m.in. ze „Zgagą”, na podstawie której Mike Nichols nakręcił film z Meryl Streep i Jackiem Nicholsonem. Wielkim bestsellerem w USA okazała się też „Moja szyja mi się nie podoba” (w naszym kraju opublikowana przez Świat Książki) traktująca o problemach „pewnego wieku”, gdy nastoletnie dzieci uniezależniają się, a szyja zaczyna „zdradzać metrykę”.

„Niesamowicie utalentowana dziewczyna, która była w stanie osiągnąć wszystko” – napisał o niej w oświadczeniu aktor Martin Landau.

Ephron trzymała swoją chorobę w tajemnicy (poza bliskimi przyjaciółmi i rodziną). Zapytana pewnego razu podczas wywiadu, jak chciałaby zostać zapamiętana, odparła: „Jako najwspanialsza w historii piosenkarka z nocnego klubu”.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy