Nie żyje Bernie Wrightson, współtwórca „Sagi o potworze z bagien”, ilustrator „Frankensteina” i książek Stephena Kinga

19 marca 2017


W sobotę 18 marca w Austin w Teksasie zmarł Bernie Wrightson, niezwykle utalentowany rysownik komiksowy oraz ilustrator. Wspólnie z Lenem Weinem zapoczątkował słynną serię komiksową „Saga o potworze z bagien”, udzielał się na łamach kultowego magazynu „Heavy Metal”, opracował także mnóstwo ilustracji do książkowych wydań klasyki literackiej grozy. Artysta przegrał długoletnią walkę z nowotworem mózgu. Miał 69 lat.

Wrightson urodził się w 1948 roku w Dundalk, w stanie Maryland (USA). Karierę rysownika rozpoczął w 1966 roku ? w tym czasie pracował jako ilustrator w gazecie „The Baltimore Sun”. Jednym z punktów przełomowych było dla niego spotkanie z legendarnym rysownikiem Frankiem Frazzetą, które zmobilizowało go do publikowania własnych historii obrazkowych. W 1968 roku do współpracy zaprosił go Dick Giordano z wydawnictwa DC Comics.

Wrightsona będziemy pamiętać na pewno jako współtwórcę postaci Swamp Thinga z komiksowej serii „Saga o potworze z bagien”, którą zainaugurowano w 1972 roku. Na koncie rysownika znalazły się również ilustracje do miniserii „Batman: The Cult” (1988) ze scenariuszem Jima Starlina, udzielał się w cyklicznych antologiach grozy „Chamber of Darkness” (1969-1974) i „Tower of Shadows” (1969-1975) publikowanych przez wydawnictwo Marvel. Wrightson był także pomysłodawcą postaci o imieniu Przeznaczenie, której dalsze losy opowiedział wiele dekad później Neil Gaiman w swoim „Sandmanie”.

Obrazy Wrightsona cechowała wyjątkowa szczegółowość, co doskonale widać chociażby na 50 ilustracjach do „Frankensteina” Mary Shelley, które powstawały przez siedem lat. Korzystając wyłącznie z bieli i czerni, artysta potrafił wytworzyć nieprawdopodobny nastrój grozy i niesamowitości.

Polscy czytelnicy również mieli okazję zapoznać się z pracami Wrightsona między innymi za sprawą dzieł stworzonych we współpracy ze Stephenem Kingiem – komiksu „Opowieści makabryczne” i ilustracji do noweli „Rok wilkołaka”. Wrightson zilustrował również inne książki króla grozy, np. „Bastion”, „Bucik 8” czy „Mroczną wieżę”.

Dla świata opowieści tworzonych przy pomocy obrazów śmierć artysty to wyjątkowa strata. „Bernie Wrightson był pierwszym artystą, którego prace komiksowe pokochałam. Co dziwne, nie opłakuję artysty. Opłakuję czarującego człowieka, który opowiadał kiepskie dowcipy” – napisał na swoim profilu na Twitterze Neil Gaiman.

[mw]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy