Nie przyznano tegorocznej Nagrody Pulitzera dla fikcji

17 kwietnia 2012


Ogłoszono tegoroczne Nagrody Pulitzera. Po raz pierwszy od 1977 roku nie przyznano jednak nagrody dla fikcji literackiej, bo żadna z nominowanych książek nie była wystarczająco dobra.

Nagroda Pulitzera dla prozy to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w literaturze amerykańskiej. Wśród wcześniejszych zwycięzców tej kategorii znaleźć można m.in. Ernesta Hemingwaya, Johna Updike?a, Williama Faulknera, Jennifer Egan czy Philipa Rotha.

Tegoroczne jury nagrody w dziedzinie fikcji – Susan Larson, była redaktor książek w The Times-Picayune, Maureen Corrigan, krytyk literacki z talkshow radiowego „Fresk Air” nadawanego przez NPR oraz pisarz Michael Cunningham ? przedstawiło Zarządowi Nagrody do wyboru trzech finalistów: „Dreams Train” Denisa Johnsona, czyli opowieść o robotniku żyjącym na starym amerykańskim Zachodzie; „Swamplandia” Karen Russell, czyli opowiedziana przez nad wyraz rozgarniętą nastolatkę historia ekscentrycznej rodziny, prowadzącej podupadający park rozrywki typu aligator-wrestling; „The Pale King” Davida Fostera Wallace’a, czyli wydana pośmiertnie powieść, eksplorująca zagadnienia nudy i biurokracji w amerykańskich miejscach pracy.

Niestety, żadna z powyższych książek nie zdobyła większości głosów Zarządu, a co za tym idzie ? nie okazała się godna nagrody. Susan Larson, przewodniczący jury, nie kryje rozczarowania decyzją rady. W e-mailu do gazety „The Huffington Post” napisała, że członkowie jury są tą decyzją „zszokowani, rozczarowani i rozzłoszczeni”. „Myśleliśmy bardzo dobrze o tych trzech książkach, potraktowaliśmy nasze obowiązki bardzo poważnie, a nasza decyzja była jednogłośna.”

Wcześniej, podobna sytuacja miała miejsce w 1977 roku, kiedy to Zarząd zawetował decyzję jury, aby nagrodę dać „Rzece życia” Normana Macleana, twierdząc, że żaden z finalistów nie był wart nagrody. Natomiast w 1984 roku zarząd odrzucił wybór jury i dał nagrodę zupełnie innej książce.

W pozostałych kategoriach literackich tegorocznego Pulitzera otrzymali: Manning Marale za biografię Malcolma X „Malcolm X: A Life of Reinvention” (kategoria: historia), Stephen Greenblatt za „The Swerve: How the World Became Modern” (literatura faktu), John Lewis Gaddis za „George F. Kennan: An American Life” (w kategorii biografia lub autobiografia) oraz Tracy K. Smith za „Life on Mars” (poezja).

Nagrody Pulitzera przyznawane są od 1917 roku za osiągnięcia w dziennikarstwie, literaturze i kompozycji muzycznej. Zwycięzcy otrzymują świadectwo i czek na 10 tysięcy dolarów.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy