banner ad

Nie oddasz książki do Biblioteki Jagiellońskiej? Grozi ci ekskomunika

28 sierpnia 2014

jagiellonska-biblioteka-ekskomunika1
Czytelnicy korzystający z Biblioteki Jagiellońskiej, którzy przywłaszczyli sobie którąś z książek zgromadzonych w uczelnianych zbiorach, mogą liczyć się z karą, jakiej nie stosuje się zwykle w bibliotekach. Otóż osobom takim, zgodnie z obowiązującym wciąż dokumentem, grozi… ekskomunika.

Jak czytamy na fanpage’u biblioteki na Facebooku, bullę w tej sprawie papież Klemens X wydał 26 sierpnia 1672 roku, chcąc w ten sposób zapobiec kradzieżom cennych dzieł. Choć od tego czasu minęły 342 lata, dokument nadal obowiązuje i może służyć za przestrogę dla współczesnych czytelników.

„Przychylając się do próśb skierowanych do Nas z pokorą w imieniu(…) Rektora, zabraniamy i zakazujemy na przyszłość, pod karą ekskomuniki zapadającej na mocy samego prawa i grożącej przekraczającym ten zakaz, zaciąganej samorzutnie bez jakiegoś innego ogłaszania na mocy władzy apostolskiej, co jest zgodne z treścią tego listu, komukolwiek posiadającemu jakikolwiek autorytet, władzę czy urząd, pod jakimkolwiek pretekstem, wymyślonym pozorem, racją czy fortelem, zabierać, wynosić i pożyczać, czy też mieć czelność zgodzić się w jakikolwiek sposób lub świadomie zezwolić na to, by zabierano, wynoszono i pożyczano książki? ? czytamy w bulli.

Zgodnie z wolą papieża kopia tegoż zakazu miała zostać „przybita na stałe na drzwiach wymienionej biblioteki lub umieszczona na innym widocznym miejscu”, aby wszyscy mogli go zauważyć. Wprawdzie dzisiaj nikt już chyba nie stosuje tego rodzaju kar (poza pieniężną), ale pracownicy Biblioteki Jagiellońskiej potwierdzają, że bulla znajduje się w widocznym miejscu, mianowicie w Katalogu Alfabetycznym, dlatego radzimy wszystkim nieuczciwym i zapominalskim czytelnikom mieć się na baczności.

Biblioteka Jagiellońska nie jest jedyną placówką na świecie, w której wciąż obowiązują tak surowe przepisy. Podobna bulla papieska wisi chociażby w bibliotece Uniwersytetu w Salamance (Hiszpania).

Poniżej możecie zobaczyć kopię bulli papieża Klemensa X znajdującą się w Bibliotece Jagiellońskiej:

jagiellonska-biblioteka-ekskomunika2

[am]
fot. Zygmunt Put/Wikimedia Commons

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy