„Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!” zbiera fundusze na kalendarze i wystawę

20 listopada 2012


Twórcy jednej z najciekawszych literackich kampanii społecznych o nazwie „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!” zbierają przy pomocy platformy crowdfundingowej polakpotrafi.pl pieniądze na druk kalendarzy i wystawę fotografii, która ma w niedalekiej przyszłości wyruszyć w trasę po Polsce.

Kampanię „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!” zainicjowało na przełomie września i października 2011 roku kilkoro przyjaciół zrzeszonych w Grupie Twórczej Qlub Xsiążkowy. Do uruchomienia akcji społecznej z czytelniczym erotyzmem w tle zainspirowały ich słowa, jakie John Waters, kultowy trashowy reżyser, wypowiedział podczas swojego głośnego występu typu spoken word, opublikowanego później pod postacią filmu „This Filthy Word” (w Polsce wyświetlany jako „John Waters: Same świństwa”): „Musimy sprawić, by książki znowu stały się fajne. Jeśli idziecie z kimś do domu, a oni nie mają książek, nie pieprzcie się z nimi”. Hasło przyświecające kampanii jest prostą kontynuacją tej myśli.

Początki akcji wyglądały dość niepozornie. Żeby zebrać na facebookowym profilu grupę pierwszych stu lubiących, trzeba było poczekać niemal półtora miesiąca. Udział w kampanii znanych osób związanych z kulturą (m.in. Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Marcin Szczygielski, Kazimiera Szczuka) sprawił, że o „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!” zaczęto pisać w największych gazetach, twórcy zaś zostali uhonorowani wieloma prestiżowymi nagrodami (m.in. kampania społeczna roku 2011 wg portalu kampaniespoleczne.pl, najlepsza kampania społeczna Impactor 2012 czy najlepsza kampania społeczna PR „Złoty Spinacz” 2012). Akcja skupia obecnie na Facebooku ponad 36 tysięcy aktywnych fanów z całego świata, a każda nowa setka przybywa w mniej więcej dwa dni. Do kampanii przyłączyła się również redakcja Booklipsa, o czym mogliście przeczytać tutaj.

Z racji tego, że „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!” jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, Grupa Twórcza Qlub Xsiążkowy zdecydowała się, aby pieniądze, potrzebne na wydanie w limitowanym nakładzie 1000 egzemplarzy finałowego kalendarza kampanii w edycji na 2013 rok oraz przygotowanie objazdowej wystawy fotografii w postaci 30 plansz wydanych w formacie A0, zebrać poprzez platformę crowdfundingową polakpotrafi.pl.

Aby udało się zrealizować cel, pomysłodawcy „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!” potrzebują zgromadzić 15 tysięcy złotych. Wpłaty przyjmowane są od symbolicznej złotówki. Wszyscy jednak, którzy zdecydują się przekazać 100 zł lub więcej, otrzymają egzemplarz kalendarza, który nie będzie dostępny w swobodnej sprzedaży (przekazany zostanie jedynie jako wsparcie wydarzeń o charakterze charytatywnym lub społecznym).

Więcej informacji oraz szczegółowe dane na temat możliwości wsparcia kampanii znajdziecie na stronie: http://polakpotrafi.pl/projekt/nie-czytasz-nie-ide-z-toba-do-lozka/.

„Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka” to kolejna już w Polsce okołoliteracka inicjatywa korzystająca z metody udziałowego finansowania. Do tej pory dzięki crowdfundingowi udało się m.in. sfinansować publikację książki „Bóg w sprayu – Gnostycyzm, filozofia i religia w literaturze Philipa K. Dicka” autorstwa Macieja Kaczmarskiego oraz zebrać fundusze na budowę pomnika Jakuba Wędrowycza w Wojsławicach. O wiele mniejsze szanse na realizację ma zainicjowany przez byłą redakcję miesięcznika Bluszcz projekt utworzenia nowego „Magazynu Park”. Z zaplanowanej sumy 1,2 miliona złotych udało się jak dotychczas zebrać jedynie nieco ponad 3 tysiące, a do końca zbiórki pozostały zaledwie 3 dni.

Poniżej możecie zobaczyć krótki materiał wideo o pomysłodawcach kampanii „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka”:

fot. mat. prasowe

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy