banner ad

Nie będzie trzeciej powieści Harper Lee?

3 września 2015

nie-bedzie-trzeciej-harper-lee-1
James S. Jaffe, ekspert w dziedzinie rzadkich książek, podał do wiadomości publicznej, że w skrytce depozytowej Harper Lee znajdującej się w banku w Monroeville nie ma już żadnych kolejnych powieści.

Jaffe został wynajęty do przeanalizowania zawartości skrytki depozytowej po tym, jak prawniczka pisarki, Tonja Carter, podczas lipcowej wizyty w sejfie natrafiła na znaczny stos kartek z tekstem. Jak wynikało z archiwów byłych agentów literackich Harper Lee, jej dorobek nieukończonych lub nieopublikowanych dzieł obejmował projekt powieści kryminalnej opartej na faktach pt. „The Reverend” („Wielebny”), początek powieści „The Long Goodbye” („Długie pożegnanie”) i siedem opowiadań. Nic z tego nie udało się znaleźć ekspertowi.

W skrytce znajdował się maszynopis „Zabić drozda” oraz „Idź, postaw wartownika”. 145 stron, wokół których narosło najwięcej spekulacji, okazało się wczesną wersją powieści „Zabić drozda” (tylko jedna trzecia książki, nie wiadomo, gdzie podziały się pozostałe dwie trzecie). Jest to kompilacja różnych wcześniejszych szkiców. Oba maszynopisy „Zabić drozda” zawierają zmiany dokonane przez autorkę oraz pytania i uwagi naniesione przez jej redaktorkę Tay Hohoff. Zdaniem ekspertów to dość ważne materiały, bo pokazują, jak ewoluowała słynna powieść.

Jaffe wyjaśnił, że w skrytce była także koperta oznaczona jako „dokumenty chronione prawem autorskim”, o której zbadanie nie został poproszony, dlatego nie może się wypowiadać na temat jej zawartości.

nie-bedzie-trzeciej-harper-lee-2

[aw]
fot. James S. Jaffe Rare Books

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy