Nicolas Mathieu laureatem Nagrody Goncourtów 2018!

7 listopada 2018


Pisarz Nicolas Mathieu otrzymał tegoroczną Nagrodę Goncourtów, najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie we Francji, za swoją powieść „Leurs enfants apr?s eux” (z fr. „A ich dzieci po nich”), będącą freskiem politycznym i społecznym, a jednocześnie historią o dorastaniu.

Mathieu został wyłoniony przez członków Akademii Goncourtów w czwartej rundzie głosowania, zdobywając przewagę nad drugim najważniejszym nominowanym, Paulem Greveillacem, stosunkiem głosów 6 do 4.

Akcja powieści „Leurs enfants apr?s eux” („A ich dzieci po nich”) rozgrywa się w latach 90. w dolinie Lotaryngii. Kiedyś był to prężnie rozwijający się okręg przemysłowy, ale na skutek kryzysu gospodarczego wielkie piece szybowe od dawna stoją nieużywane. To właśnie tam mieszka nastoletni Anthony i jego kuzyn. Chłopacy nudzą się, godziny wleką się niemiłosiernie, a szczęście trwa krótko. Zazwyczaj piją piwo i zażywają narkotyki, puszczają petardy, słuchają Nirvany i uprawiają seks. Nie chcą być robotnikami jak ich rodzice. Jednocześnie śledzimy losy dwóch dziewczyn, Stephanie i Clém, obie pochodzą z zamożnych rodzin, ale one również są smutnymi dziećmi kryzysu.

Wbrew pozorom nie jest to jedynie nostalgiczna opowieść o dojrzewaniu nastolatków, ponieważ z czasem książka zamienia się w otrzeźwiający portret współczesnej biedoty. Ludzi, którzy stanowią ogromną część populacji, żyją w średnich miastach i na terenach wiejskich, ale nikt nie chce o nich pamiętać. Losy bohaterów poznajemy w czterech momentach: w 1992, 1994, 1996 i 1998 roku, kiedy dorastają od 14 do 20 roku życia. Tytuł powieści zaczerpnięty został ze starotestamentowej księgi „Mądrości Syracha”, gdzie czytamy: „ale są i tacy, o których nie pozostała pamięć: zginęli, jakby wcale nie istnieli, byli, ale jak gdyby nie byli, a dzieci ich po nich”.

Sekretarz Akademii Goncourtów, Didier Decoin, odczytuje werdykt.

Autorem książki jest 40-letni Nicolas Mathieu, syn elektromechanika i księgowej, który podobnie jak inny laureat Nagrody Goncourtów, Pierre Lemaître, ma bliskie związki z czarnym kryminałem. Zadebiutował bowiem w 2014 roku powieścią „Aux animaux la guerre”, która doczekała się w tym roku ekranizacji w formie miniserialu telewizyjnego. To również historia o ludziach dotkniętych bezrobociem, tyle że bardziej niebezpiecznych i radzących sobie z sytuacją w drastyczniejszy sposób.

Nagroda Goncourtów, nazywana często małym Noblem, przyznawana jest od 1903 roku. Do tej pory otrzymali ją m.in.: Marcel Proust, Romain Gary, Simone de Beauvoir czy bardziej współcześnie: Patrick Modiano, Jonathan Littell i Michel Houellebecq. Ma jedynie symboliczną wartość pieniężną, która wynosi zaledwie 10 euro, ale zapewnia laureatom prestiż i międzynarodową sławę. Mogą również liczyć na znaczy wzrost sprzedaży książek.

[am]
Fragment „Mądrości Syracha” w przekładzie Biblii Tysiąclecia.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy