Nicholas Hoult jako J.R.R. Tolkien – pierwsze zdjęcia z filmu biograficznego o twórcy Śródziemia

26 stycznia 2019


Twórczość J.R.R. Tolkiena inspiruje od dekad. Nie mniej interesujące jest również życie słynnego pisarza, o czym będziemy mogli dowiedzieć się z biograficznego filmu, którego reżyserem jest Dome Karukoski. W sieci ukazały się właśnie pierwsze zdjęcie z zapowiadanej na maj produkcji zatytułowanej po prostu „Tolkien”.

W tytułową rolę wcielił się Nicholaus Hoult. Aktor, znany chociażby z ekranizacji powieści „Był sobie chłopiec” czy widowiska „Mad Max: Na drodze gniewu”, miał już okazję wcielić się w innego słynnego pisarza, J.D. Salingera, w filmie biograficznym „Zbuntowany w zbożu”. Tym razem powierzono mu rolę brytyjskiego klasyka literatury fantastycznej.

„Tolkien” ma opowiadać o życiowej drodze, która doprowadziła pisarza do stworzenia niesamowitego świata Śródziemia. Młodość, dojrzewanie, trudne wybory, pierwsze przyjaźnie i miłość do Edith Bratt, swojej przyszłej żony (w tej roli Lily Collins), dramatyczne przeżycia wojenne, a także rozwój akademickiej kariery będą stanowić temat filmu, czego można domyślić się choćby z opublikowanych zdjęć promocyjnych. Na jednym widzimy Tolkiena opierającego się o biurko, a ściana w tle pokryta jest mapami, próbkami pisma elfickiego oraz szkicami postaci i stworów, które znalazły się w „Hobbicie” i „Władcy Pierścieni”. Jak mówi reżyser filmu, Dome Karukoski, na ekranie zobaczymy początki Tolkiena jako artysty, gdy musiał w pewnym sensie konfrontować się ze swoją wyobraźnią. „Pojawia się wtedy obawa, że wyobraźnia z tobą igra, zwłaszcza w przypadku takiego geniusza jak Tolkien” – mówi Karukoski.

W filmie oprócz Nicholausa Houlta i Lily Collins pojawią się również: Harry Gilby (jako nastoletni Tolkien), Tom Glynn-Carney (Christopher Wiseman), Anthony Boyle (Geoffrey Bache Smith), Patrick Gibson (Robert Q. Gilson), Colm Meaney (ksiądz Francis Morgan), Genevieve O’Reilly, Pam Ferris i Derek Jacobi. Światowa premiera obrazu zaplanowana jest na 10 maja 2019 roku.

[mw]
fot. Fox Searchlight

Tematy: , , , ,

Kategoria: film, newsy