Netflix zawarł ugodę z opiekunami spuścizny Arthura Conana Doyle’a w sprawie naruszenia praw autorskich w „Enoli Holmes”

22 grudnia 2020

Opiekunowie spuścizny Arthura Conana Doyle’a oraz platforma Netflix, twórcy filmu „Enola Holmes” i autorka książek o jej przygodach doszli do ugody, w wyniku której oddalono pozew o prawa autorskie do emocji Sherlocka Holmesa.

Porozumienie między stronami powoduje, że nie poznamy orzeczenia sądu w dość interesującej sprawie z punktu widzenia prawa autorskiego. Otóż twórczość Arthura Conana Doyle’a od 2000 roku znajduje się w domenie publicznej. W Stanach Zjednoczonych znowelizowane prawo pozwala jednak wydłużyć do 100 lat ochronę dla dzieł powstałych od 1923 roku. Opiekunowie spuścizny pisarza wciąż więc mogli czerpać dochody z komercyjnego wykorzystania ostatnich 10 opowiadań o Sherlocku Holmesie. Ich zdaniem obejmowało to również takie elementy utworów, jak… postać głównego bohatera, który w historiach pisanych przez autora po znacznej przerwie zyskał nowy, bardziej emocjonalny rys.

Jeśli więc ktoś tworzący lub publikujący komercyjne dzieło na terenie Stanów Zjednoczonych chciałby przedstawić Sherlocka Holmesa jako chłodnego mistrza dedukcji, to ma do tego pełne prawo, bo taka forma postaci znajduje się już w domenie publicznej. Natomiast każdy, kto chce pokazać słynnego detektywa od bardziej ludzkiej strony, czerpie zdaniem opiekunów spuścizny Arthura Conana Doyle’a z autorskiej wizji, która wciąż jest chroniona prawem autorskim. A taki właśnie Holmes znalazł się w książkach Nancy Springer o młodszej siostrze detektywa, Enoli Holmes, i ekranizacji jej przygód zrealizowanej dla Netfliksa.

Trudno ocenić, jak potraktowałby sprawę sąd. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami spadkobiercy liczyli raczej na polubowne załatwienie sprawy, tak jak to miało miejsce w 2015 roku w sporze z twórcami filmu „Pan Holmes”. W przypadku niejasnej sytuacji prawnej najczęściej ani jedna, ani druga strona nie chce toczyć sądowej batalii, która pochłonęłaby duże koszty. Dla opiekunów spuścizny Arthura Conana Doyle’a to też prawdopodobnie jedna z ostatnich okazji, aby zarobić większe pieniądze na dorobku pisarza. Od 2023 roku wszystkie wcielenia słynnego detektywa będą znajdować się już w domenie publicznej.

W filmie „Enola Holmes” wystąpili Millie Bobby Brown jako tytułowa bohaterka, Henry Cavill jako Sherlock Holmes, Sam Claflin jako ich brat Mycroft oraz Helena Bonham Carter jako matka rodzeństwa. Pierwsze trzy z sześciu tomów serii książek Nancy Springer ukazały się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Poradnia K.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film, newsy