banner ad

Neil Gaiman zapowiada rozbudowę świata Sandmana. Ukażą się cztery nowe serie

3 marca 2018


Dla wszystkich, którzy są spragnieni nowych historii z uniwersum Sandmana, mamy fantastyczną wiadomość! Neil Gaiman i wydawnictwo Vertigo zapowiedzieli wydanie czterech serii komiksowych rozszerzających świat Śnienia. Poznaliśmy również nazwiska scenarzystów odpowiedzialnych za te projekty.

Gaiman, autor takich książek, jak „Amerykańscy bogowie” czy „Koralina”, od lat zajmuje się również pisaniem scenariuszy komiksowych. Seria „Sandman” należy do najbardziej znanych tytułów utalentowanego Brytyjczyka. Intertekstualna, bogata w kulturowe nawiązania opowieść o Władcy Krainy Snów na rynku wydawniczym zadebiutowała w 1989 roku. Podobnie jak o kilka lat starsi „Strażnicy”, dzieło udowodniło, że komiksy można traktować na równi z literaturą. Cykl wydawano do 1996 roku, ale doczekał się również kilku serii pobocznych (m.in. „Śnienie”, „Lucyfer” i „Śmierć”). Teraz, z okazji 30. rocznicy powstania pierwszego numeru oraz 25-lecia działalności Vertigo, Gaiman zapowiada rozbudowę świata Sandmana.

Oficjalnie obwieszczono, że w drugiej połowie 2018 roku ukażą się zupełnie nowe komiksy, które odsłonią kolejne elementy mitologicznej układanki z uniwersum Sandmana. Projekt nosi nazwę „The Sandman Universe” i składać się będzie z czterech serii. Do nowych historii wprowadzi komiksowy zeszyt, który przybliży czytelnikom, co aktualnie dzieje się w królestwie Śnienia.

Daniel, który jest nowym Władcą Snów, zaginął bez wieści, co wywołuje chaos w jego królestwie. Utworzyła się rozpadlina między światami, odkrywając przestrzeń poza Śnieniem. Tymczasem Lucien nadal jest odpowiedzialny na bibliotekę, w której znajdują się wszystkie nieistniejące książki, o jakich ludzkość marzyła. Teraz jedno z tych dzieł zostało odkryte przez grupę dzieci w realnym świecie. Jednocześnie w Królestwie Snów pojawia się nowe miejsce do zamieszkania ? Dom Szeptów, który stanie obok Domu Sekretów i Domu Tajemnic. Jego właścicielką jest wróżbiarka Erzulie. Mieszkańcy Śnienia podejrzewają, że to ona może być odpowiedzialna za wszystkie dziwne zdarzenia, które miały miejsce w Śnieniu. Zupełnie gdzie indziej, bo w małym pensjonacie położonym w spokojnym miasteczku, pod postacią ślepego zabiedzonego starca, przebywa Lucyfer. Choć trafniej należałoby stwierdzić, że jest uwięziony. Niestety nie pamięta, jak się tam dostał i dlaczego. Natomiast w Londynie młody chłopak o imieniu Timothy Hunter, którego czytelnicy znają z komiksu „Księga magii”, zgłębia sekrety sztuki magicznej. Przeznaczony mu jest los najpotężniejszego czarodzieja lub równie potężnego czarnoksiężnika. W odkryciu tajemnic magii i nakierowaniu na odpowiednią drogę pomoże mu nowa nauczycielka.

Nowe historie nie zostaną stworzone przez Neila Gaimana. Jest on jedynie koordynatorem projektu. Napisanie i narysowanie poszczególnych serii powierzył młodszym autorom. Za scenariusz „The Dreaming” (z ang. „Śnienie”) odpowiadać będzie Si Spurrier. „House of Whispers” („Dom Szeptów”) napisze Nalo Hopkinson. Perypetie „Lucyfera” przybliży Dan Watters, zaś nowa „Księga magii” to dzieło Kat Howard.

Gaiman mówi, że świat Sandmana jest jak „wielka piaskownica z wieloma wspaniałymi zabawkami, którymi nikt ostatnio nie chciał się bawić”, dlatego spodobał mu się pomysł ponownego zajrzenia do tej piaskownicy i podjęcia zabawy na nowo, w towarzystwie „fantastycznych pisarzy”. Autor podkreśla, że „Sandman” to jego bardzo osobisty projekt i zamierza jeszcze do niego wracać, dlatego wciąż „istnieją obszary, w którym rozstawiono aksamitne liny i powieszono na drzwiach znaki 'nie przeszkadzać'”. Są bowiem historie, które sam będzie chciał opowiedzieć, „nawet jeśli miałoby minąć 5 czy 10 lat”.

Pierwsze zeszyty „The Dreaming” i „House of Whispers” ukażą się na rynku amerykańskim we wrześniu. „Lucifer” i „Books of Magic” dostępne będą od października. Poniżej możecie zobaczyć okładki pierwszych zeszytów wszystkich nowych serii:

Grafika promująca projekt „Uniwersum Sandmana” autorstwa Bilquis Evely:

Nie wiadomo jeszcze, kto będzie odpowiadał za warstwę graficzną poszczególnych serii, ale Vertigo udostępniło kilka projektów postaci autorstwa Bilquis Evely:

[mw,am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy