Naukowcy przekonani, że to jest miejscowość, w której mieszkał Don Kichot

2 lutego 2016

miejscowosc-don-kichota
Profesorowie madryckiego Uniwersytetu Complutense, Francisco Parra Luna i Manuel Fernández Nieto są przekonani, że udało im się ustalić nazwę miasteczka, w którym mieszkał błędny rycerz Don Kichot, zanim wyruszył w swą podróż.

„W mieścinie pewnej, prowincji Manchy, której nazwiska nie powiem, żył niedawnymi czasy szlachcic” ? tymi słowami zaczyna się „Don Kichot”. Brzmi to jak początek baśni ? Miguel de Cervantes nie daje nam poznać nazwy miejscowości, z której wywodzi się jego bohater. Naukowcy podkreślają, że mogło to być po prostu literacką grą z racji tego, że książka jest parodią eposu rycerskiego, w którym miejsce akcji zawsze było podane. Nie stanęło to im jednak na przeszkodzie, aby podjąć próbę lokalizacji miejscowości.

W projekt zaangażowało się ponad dwudziestu naukowców, którzy przez ponad dziesięć lat analizowali opisy zawarte w powieści i ustalili, że zawarte w niej odległości i czas, jaki jest potrzebny na ich przebycie, odpowiadają rzeczywistości. Wiedząc, ile dni maszerował Don Kichot wraz z Sancho Pansą, a także obierając jako punkt wyjścia autentyczną wieś Montiel, do której dotarł szlachcic, udało im się wskazać miejscowość Villanueva de los Infantes. To prawdopodobnie z tego miejsca wyruszył na swoją wyprawę Don Kichot. Piszemy „prawdopodobnie”, bo oczywiście trudno potwierdzić takie odkrycie 400 lat po śmierci autora, jednak naukowcy szczycą się, że do tej pory nikomu nie udało się podważyć ich hipotezy.

Villanueva de los Infantes znajduje się w prowincji Ciudad Real. Gmina ta ma obecnie 135 kilometrów kwadratowych i liczy sobie 5800 mieszkańców. Na jej obszarze znajdują się pozostałości z epoki miedzi i brązu. Większego znaczenia nabyła w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Wybudowano wtedy drogę, most i wiadukt. W czasie rządów Arabów nazywała się Jamila, by potem, dzięki infantowi Aragonii, przyjąć obecną nazwę. Decyzją Filipa II z 1573 roku Villanueva de los Infantes stała się stolicą Campo de Montiel.

Co ciekawe, już pod koniec XVIII wieku podejrzewano, że miejscowością Don Kichota jest Villanueva de los Infantes. „W tym czasie z inicjatywy księdza Argamasilli de Alby postulowano, że to miasto jest domem legendarnego Don Kichota, który przetrwał aż do czasów współczesnych” ? powiedział Manuel Fernández Nieto. Stoi tam nawet pomnik Don Kichota i Sancho Pansy.

Pierwsze dowody na potwierdzenie swej hipotezy naukowcy zaprezentowali już w 2004 roku. Teraz, w przededniu 400. rocznicy śmierci Cervantesa, wydali nową publikację, która zawiera rozszerzone wyniki badań.

[aw]
fot. Rafael Merino

Tematy: , ,

Kategoria: newsy