Nauka czytania ma pozytywny wpływ na układ wzrokowy mózgu

26 września 2019


Naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że nabycie umiejętności czytania ma dobry wpływ na układ wzrokowy mózgu i poprawia zdolność wizualnego przetwarzania bodźców pozajęzykowych.

Mówi się, że przestrzeń mózgowa jest jak nieruchomości na Manhattanie: ograniczona i niezwykle cenna. Stąd też różne umiejętności muszą niejako rywalizować o zajęcie pewnych obszarów. Jedną z nich jest czytanie, które pojawiło się stosunkowo niedawno w historii ludzkości. Gdy człowiek uczy się czytać, część mózgu zwana VWFA (visual word form area, z ang. obszar formy wzrokowej słowa) staje się wrażliwa na litery i znaki, dlatego zaczyna je odpowiednio rozpoznawać i przetwarzać w słowa. Do tej pory uważano, że zdobycie umiejętności czytania skutkowało rozwinięciem się VWFA, a tym samym zajęciem miejsca w mózgu wykorzystywanego przez dużo starsze funkcje ewolucyjne, jak umiejętność rozpoznawania obiektów. Najnowsze badanie dowodzi jednak, że jest zupełnie inaczej.

Międzynarodowy zespół badawczy pod kierunkiem dwóch naukowców związanych z Instytutem Psycholingwistyki im. Maxa Plancka w Holandii ? Falka Huettiga z Uniwersytetu im. Radbouda oraz Alexisa Hervaisa-Adelmana z Uniwersytetu Zuryskiego ? postanowił sprawdzić rzeczywisty wpływ czytania na układ wzrokowy mózgu. W tym celu skanowano mózgi ponad dziewięćdziesięciu dorosłych mieszkańców odległej części północnych Indii. Uczestników badania charakteryzował różny poziom umiejętności czytania i pisania (od analfabetów po bardzo aktywnych czytelników). Gdyby teoria o „rywalizacji” umiejętności o te same obszary mózgu była prawdziwa, osoby, które potrafią czytać, powinny uzyskać inne wzorce podczas obrazowania metodą rezonansu magnetycznego ? i to nie tylko dla liter, ale też obiektów, jak twarze, narzędzia lub budynki.

Jak się okazało, umiejętność czytania nie wpływa szkodliwie na obszary mózgu odpowiedzialne za rozpoznawanie obiektów ani pod względem lokalizacji, ani wielkości. Co więcej, powoduje zwiększoną reakcję mózgu na bodźce wzrokowe. „Obszar formy wzrokowej słowa jest daleki od kanibalizacji sąsiednich terytoriów, raczej nakłada się na nie, pozostając wrażliwy na inne kategorie wizualne” ? powiedział dr Falk Huettig. „Zatem nauka czytania jest dla nas dobra. Wyostrza reakcje wzrokowe mózgu poza umiejętnością czytania i ma ogólny pozytywny wpływ na układ wzrokowy”.

[am]
fot. Kiyun Lee / Unsplash
Science Advances, Inverse

Tematy: , ,

Kategoria: newsy