Nauczyciele akademiccy twierdzą, że Harry Potter to świetna literatura

22 maja 2012


W ostatni weekend na międzynarodowej konferencji, która odbywała się na szkockim Uniwersytecie w mieście St. Andrews, zebrało się sześćdziesięciu uczonych z całego świata, aby odeprzeć zarzuty, jakoby książki z serii o Harrym Potterze nie miały żadnej literackiej wartości.

Dwudniowa konferencja miała na celu zrekompensować brak bezpośrednich badań nad książkami Rowling jako nad tekstami czysto literackimi. Odbyło się 50 wykładów, podczas których mówiono o sposobach, w jaki saga o młodym czarodzieju podejmuje temat śmierci, roli empatii a także wpływie innych pisarzy, jak C. S. Lewis i J. R. R. Tolkien.

Jednym z wykładowców podczas konferencji był amerykański pisarz John Granger, człowiek znany jako „dziekan badaczy Harry?ego Pottera”. W rozmowie ze Scotmans.com powiedział on, że biorąc pod uwagę jak popularna i uwielbiana wśród czytelników jest saga o Hogwarcie, naturalnym jest, że powinna ona być przedmiotem badań każdego zainteresowanego sztuką literacką. „Książki pani Rowling na pewno mają w sobie dużo humoru, ale byłoby ogromnym błędem myśleć, że jest w nich prosta lub przypadkowa narracja.”

Jeden z organizatorów konferencji, profesor John Patrick Pazdziora, powiedział: „Nie możemy zaprzeczyć faktowi, że Harry Potter jest podstawowym doświadczeniem narracyjnym całego pokolenia ? dzieci właściwie dorastały z Harrym Potterem. Powieści o nim są często najważniejszymi i najbardziej wpływowymi książkami dla dzieci końca XX i początku XXI wieku.”

Seria książek o Harrym Potterze sprzedała się na świecie w ponad 450 milionach egzemplarzy (stan na czerwiec 2011). I chociaż ostatnia część ukazała się przed pięcioma laty, świat wymyślony przez J. K. Rowling do dzisiaj rozpala wyobraźnię milionów czytelników, czego dowodem może być fenomenalne otwarcie Pottermore, czyli wirtualnej platformy dla miłośników młodego czarodzieja. W ciągu trzech tygodni od wystartowania na stronie zarejestrowało się pięć milionów użytkowników z całego świata.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy