banner ad

Nauczyciel biologii zgarnął nagrodę Goncourtów

7 listopada 2011


Alex Jenni, nauczyciel biologii w szkole średniej i ojciec trojga dzieci, został laureatem Prix Goncourt, najważniejszej nagrody literackiej Francji. Nagrodę otrzymał za swój debiut powieściowy ?Francuska sztuka wojny?.

„Rok temu nie sądziłem, że będę kimś więcej niż niedzielnym pisarzem” – powiedział w sierpniu „Le Mond” Jenni. – „Dziś jestem tam, gdzie chciałem być, ale nie sądziłem, że tu dotrę.”

Wśród poprzednich laureatów nagrody Goncourtów znajdują się najważniejsi francuscy pisarze (m.in. Proust, Tournier, Gary). W ubiegłym roku został nim Michael Houellebecq za „Mapę i terytorium”.

Nagrodzony utwór to sześciuset stronicowa opowieść o historii zaangażowania wojskowego Francuzów w Indochinach, Algierii czy na własnej ziemi, widziana oczami starego weterana, który został malarzem, a opowiadana przez młodego, człowieka, którego ten pierwszy uczy malować w zamian, za spisywanie jego wojennych historii.

Na razie nie zapowiada się, żeby Jenni mógł rzucić pracę. Choć nagroda jest bardzo prestiżowa, to wiążą się z nią śmiesznie niskie pieniądze (niecałe 50 zł).

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy