NASA wyśle na Marsa ponad 1100 haiku

14 sierpnia 2013

haiku na sondzie MAVEN
Jeszcze w tym roku ponad 1100 haiku wyłonionych w ramach konkursu zorganizowanego przez Uniwersytet Colorado Boulder zostanie wysłanych na pokładzie sondy MAVEN na orbitę Marsa.

Tematyka utworów biorących udział w konkursie miała tyczyć się misji. Jak wyliczono, łącznie 18 700 poetyckich sylab będzie unosić się w przestrzeni kosmicznej wokół Marsa, podczas gdy sonda MAVEN zajmować się będzie badaniami górnych warstw atmosfery planety. Oprócz haiku statek będzie zawierał także niezliczone wiadomości od mieszkańców Ziemi, którzy zgłoszą swoją propozycję na stronie uniwersytetu Colorado Boulder.

Okno startowe dla wystrzelenia sondy MAVEN otworzy się 18 listopada i potrwa 20 dni. Naukowcy liczą, że wyniki misji pozwolą dowiedzieć się, jaki klimat panował na Marsie w przeszłości i dlaczego planeta ta stała się zimną, pyłową pustynią, jaką znamy obecnie.

Warto wspomnieć, że w tym samym miesiącu na pokładzie żagla słonecznego w przestrzeń kosmiczną wyniesiony zostanie również pukiel włosów pisarza Arthura C. Clarke’a. Najwyraźniej więc kosmos literaturą stoi.

Na zdjęciu załączonym do newsa wizualizacja przedstawiająca sondę MAVEN na orbicie Marsa

fot. NASA/Goddard Space Flight Center

Tematy: ,

Kategoria: newsy