Napisała poemat, który może zostać wszczepiony do ludzkiego ciała

24 maja 2016

napisala-wiersz-jedwab-1
Artystka wizualna i pisarka Jen Bervin napisała poemat, który może zostać wszczepiony do ludzkiego ciała. Jest to możliwe za sprawą przełomowej technologii wykorzystującej jedwab w medycynie.

Naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że jedwab, oprócz powszechnie znanych właściwości, jest całkowicie zgodny biologicznie z ludzkim organizmem, co powoduje, że można go wszczepić w dowolnym miejscu, a ciało nie uruchomi reakcji obronnych. Trwają właśnie prace nad wykorzystaniem tego naturalnego cudu z korzyścią dla pacjentów. Na Uniwersytecie Tuftsa w USA specjaliści od medycyny pracują nad sposobami skraplania kokonów jedwabiu, aby móc przekształcić je w czujniki, które można by umieścić pod skórą człowieka. Jednakże aby jedwab zaczął pełnić rolę czujnika optycznego, musi posiadać nadrukowany wzór w niesamowicie małej skali. Co ciekawe, ten wzór może być pismem.

napisala-wiersz-jedwab-2

Interdyscyplinarna artystka i pisarka Jen Bervin zaczęła rozmyślać nad tym, jak by to było, gdyby ów nadruk na jedwabiu miał formę wiersza. A może umieszczenie poezji w ciele pacjenta stanowiłoby dla niego ogromne źródło wewnętrznej siły i inspiracji? Podjęła więc współpracę z Fundacją Creative Capital i stworzyła długi poemat napisany z punktu widzenia jedwabnika.

Prace nad utworem trwały ponad trzy lata, gdyż wymagały wizyt w ponad trzydziestu międzynarodowych archiwach tekstyliów, laboratoriach biomedycznych i innych instytucjach, mogących dać jak najpełniejszą wiedzę o jedwabiu i jego przełomowym zastosowaniu. Naśladując sposób plecenia kokonów przez jedwabniki stworzyła poemat zapisany metodą dwukierunkową znaną w starożytnej Grecji jako bustrofedon (metoda pisania w kolejnych wierszach tekstu na przemian od prawej do lewej i od lewej do prawej). Następnie zapisała go w nanoskali w formie sześcioliterowego łańcucha odpowiadającego kodowi DNA, a naukowcy umieścili utwór na błonie wykonanej ze skroplonego jedwabiu. Teraz tylko czekać, aż znajdzie się chętny do wszczepienia sobie poematu.

napisala-wiersz-jedwab-3

[am]

Tematy: ,

Kategoria: newsy