Nakład trylogii „Igrzyska śmierci” przekroczył 50 milionów egzemplarzy

20 lipca 2012


Amerykańskie wydawnictwo Scholastic poinformowało, że nakład trylogii Suzanne Collins ?Igrzyska śmierci? przekroczył we wszystkich formatach liczbę 50 milionów egzemplarzy.

W rozłożeniu na poszczególne tomy serii, ilości przedstawiają się następująco: pierwsza część („Igrzyska śmierci”) osiągnęła wielkość 23 milionów egzemplarzy, druga („W pierścieniu ognia”) ? 14 milionów, natomiast trzecia („Kosogłos”) ? 13 milionów. W sumowaniu uwzględniono zarówno tradycyjne wersje książek, jak i cyfrowe. Jak poinformowano w raporcie finansowym Scholastic, wysokie wyniki osiągnięte przez trylogię w znacznym stopniu wpłynęły na wzrost dochodów wydawnictwa.

Igrzyska śmierci to trylogia dla młodzieży z gatunku science-fiction, rozgrywająca się w nieokreślonej przyszłości, w totalitarnym państwie powstałym na gruzach Stanów Zjednoczonych. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastolatka, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Po śmierci ojca jest ona głową rodziny ? musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie. Kiedy jej młodsza siostra zostaje wylosowana do udziału w Igrzyskach, dziewczyna zgłasza się na ochotniczkę i zajmuje jej miejsce. W Polsce trylogię „Igrzyska śmierci” opublikowało wydawnictwo Media Rodzina.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy