banner ad

Nakład trylogii „Igrzyska śmierci” przekroczył 50 milionów egzemplarzy

20 lipca 2012


Amerykańskie wydawnictwo Scholastic poinformowało, że nakład trylogii Suzanne Collins ?Igrzyska śmierci? przekroczył we wszystkich formatach liczbę 50 milionów egzemplarzy.

W rozłożeniu na poszczególne tomy serii, ilości przedstawiają się następująco: pierwsza część („Igrzyska śmierci”) osiągnęła wielkość 23 milionów egzemplarzy, druga („W pierścieniu ognia”) ? 14 milionów, natomiast trzecia („Kosogłos”) ? 13 milionów. W sumowaniu uwzględniono zarówno tradycyjne wersje książek, jak i cyfrowe. Jak poinformowano w raporcie finansowym Scholastic, wysokie wyniki osiągnięte przez trylogię w znacznym stopniu wpłynęły na wzrost dochodów wydawnictwa.

Igrzyska śmierci to trylogia dla młodzieży z gatunku science-fiction, rozgrywająca się w nieokreślonej przyszłości, w totalitarnym państwie powstałym na gruzach Stanów Zjednoczonych. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastolatka, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Po śmierci ojca jest ona głową rodziny ? musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie. Kiedy jej młodsza siostra zostaje wylosowana do udziału w Igrzyskach, dziewczyna zgłasza się na ochotniczkę i zajmuje jej miejsce. W Polsce trylogię „Igrzyska śmierci” opublikowało wydawnictwo Media Rodzina.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy