Najstarsza biblioteka świata po raz pierwszy w historii zostanie otwarta dla zwiedzających

8 lipca 2016

najstarsza-biblioteka-otwarta-1
Po trwającej ponad trzy lata renowacji marokańska biblioteka Al-Karawijjin po raz pierwszy w swojej historii będzie dostępna dla wszystkich odwiedzających. Uroczyste otwarcie ma nastąpić jeszcze przed końcem tego roku.

Biblioteka Al-Karawijjin w Fezie stanowi część kompleksu budynków, w skład którego wchodzą też meczet i uniwersytet. Budowę obiektów rozpoczęto w 859 roku. Inwestycję sfinansowała Fatima al-Fihri, córka bogatego kupca, za pieniądze, które zostawił jej w spadku ojciec. Przez wieki biblioteka służyła uczonym, poetom i teologom, a dziś uchodzi za najstarszą funkcjonującą książnicę świata. Z czasem jednak jej blask przygasł i niezbędne było wykonanie prac remontowych.

W bibliotece znajduje się zbiór 4 tysięcy zabytkowych ksiąg i arabskich rękopisów. Do najcenniejszych należą: pochodzące z IX wieku wydanie Koranu sporządzone pismem kufickim, najstarsza znana kolekcja islamskich hadisów, rękopis islamskiego prawodawstwa autorstwa Ibn Rochda (w Europie znanego jako Awerroes) oraz oryginał XIV-wiecznego dzieła „Muqaddima” arabskiego historyka Ibn Chalduna. Przez lata drzwi do pokoju z manuskryptami zamknięte były na cztery zamki, a każdy z kluczy posiadała inna osoba. Aby wejść do środka, wszyscy czterej klucznicy musieli pojawić się na miejscu osobiście. Po renowacji zamki zastąpiono czterocyfrowym kodem zabezpieczającym.

najstarsza-biblioteka-otwarta-2

Decyzję o remoncie podjęto trzy lata temu. Na czele prac stanęła kanadyjsko-marokańska architekt Aziza Chaouni. Poprawiono konstrukcję, odrestaurowano zabytkowe mozaiki i rękopisy, zmodernizowano przestrzeń na kawiarnię, dziedziniec oraz stworzono muzeum prezentujące historię biblioteki. Odnowiono również zabytkowe fontanny będące jednocześnie częścią medyny Fezu znajdującej się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Renowacja miała na celu zachowanie piękna i tradycji centrum, ale również nadanie mu XXI-wiecznego charakteru.

„Nie chciałam, by budowla stała się zabalsamowanym trupem. Musi być utrzymana równowaga pomiędzy zachowaniem oryginalnej przestrzeni, a zaspokojeniem potrzeb użytkowników, w tym studentów, badaczy i gości oraz zintegrowania nowych zrównoważonych technologii: panele słoneczne, kolektor wody do nawadniania ogrodu i tak dalej” ? powiedziała Chaouni.

Dla osób postronnych i turystów najważniejsza może być informacja, że jeszcze w tym roku po raz pierwszy w historii otwarte zostanie specjalne skrzydło dla zwiedzających. Znajdzie się w nim sala wystawowa i mała kawiarnia. Przez całe stulecia do biblioteki mogli wchodzić jedynie uczeni, poeci, teologowie i studenci będący muzułmanami ? takie restrykcje spowodowane były tym, że wejście do biblioteki prowadziło przez meczet, do którego obcokrajowcy i osoby innych wyzwań do dzisiaj mają zakaz wstępu. W 1940 roku, w dowód tolerancji, postanowiono stworzyć osobne wejście do biblioteki, aby mogli korzystać z niej również inni. Dalej jednak ograniczało się to jedynie do wąskiej grupy badaczy. Teraz król Muhammad VI zapowiedział, że wkrótce nastąpi inauguracja skrzydła dostępnego dla publiczności.

najstarsza-biblioteka-otwarta-3

[aw]
fot. Aziza Chaouni, Medmem

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy