Najnowsza kolekcja Diora w hołdzie dla Jacka Kerouaca. Na pokazie modele chodzili po wybiegu wyłożonym gigantyczną repliką manuskryptu „W drodze”

3 stycznia 2022

Podczas grudniowego pokazu w Londynie paryski dom mody Dior zaprezentował kolekcję odzieży męskiej na jesień 2022 roku nawiązującą do literatury. Projektując ubrania i dodatki, dyrektor artystyczny męskiej linii Kim Jones czerpał inspirację z Jacka Kerouaca, jego pasji do innowacji oraz motywu przewodniego najsłynniejszej powieści – „W drodze”.

To nie jest przypadek, że Kim Jones postanowił odwołać się do literatury. Angielski projektant jest znanym bibliofilem. Posiada w swoim domu w zachodnim Londynie około 20 tysięcy książek. W jego imponującej kolekcji znaleźć można m.in. dzieła przedstawicieli Grupy Bloomsbury, wszystkie książki opublikowane przez należącą do Leonarda i Virginii Woolf oficynę Hogarth Press, a także unikatowe egzemplarze powieści Virginii, w tym dziewięć podpisanych egzemplarzy „Orlanda” (najcenniejszy jest ten, który pisarka podarowała niegdyś Vicie Sackville-West). Swoim fascynacjom Kim Jones dawał wyraz już przy okazji wcześniejszych kolekcji. Również tym razem przygotowano pokaz mody pełen odniesień do literatury.

Projektant Kim Jones.

Jak wielu czytelników przed nim Kim Jones po raz pierwszy odkrył „W drodze” Jacka Kerouaca jako nastolatek zafascynowany podróżowaniem. W pierwszych miesiącach wybuchu pandemii, kiedy obowiązywał lockdown, projektant musiał zrezygnować z zaplanowanych wyjazdów. Inspiracji do swoich kolejnych pokazów zaczął szukać we własnej biblioteczce. Tak zrodził się pomysł na projekt kolekcji na jesień 2022 roku, która powstawała we współpracy ze spadkobiercami Jacka Kerouaca.

Fragment domowej biblioteczki Kima Jonesa (kliknij w grafikę, żeby powiększyć).

Jeszcze przed samym pokazem, odliczając dni do premiery wydarzenia, na kanale YouTube Diora udostępniono krótki film, na którym zaprzyjaźnieni z domem mody artyści i celebryci, w tym olimpijczyk Tom Daley, piosenkarz Sehun, modelka Lila Moss, aktor Gordon Maeda, raper Burna Boy, muzyk Oliver Sim z The xx, raper AJ Tracey i aktor Benoît Magimel, odczytywali fragmenty powieści „W drodze” Jacka Kerouaca.

Na sam pokaz również przygotowano iście literacką oprawę. Wydrukowano gigantyczną replikę zwoju, na którym Kerouac zapisał swoją powieść „W drodze”. Następnie została ona rozwinięta i posłużyła za wybieg dla modeli. Pokazowi towarzyszyła dodatkowo wystawa rzadkich książek Kerouaca (zaprezentowano 60 z ponad 100 egzemplarzy pierwszych wydań, które posiada w swej kolekcji Kim Jones), listów i innych pamiątek związanych z bitnikami.

Odzież i akcesoria, które zaprojektowano na pokaz, łączą styl nasycony duchem podróży z nowoczesnością w postaci cekinów czy nylonów z recyklingu, a kontrkulturę i wyrafinowanie ze swobodą amerykańskiej odzieży sportowej, tweedowe kurtki czy swetry w kratkę mieszają się tu z dzianinowymi dresami, a delikatne palety pasteli z akcentami szarości. Na niektórych koszulkach i bluzach zamieszczono portrety Jacka Kerouaca bądź grafiki z okładek jego książek. Jednym z ważniejszych elementów kolekcji jest skórzana kurtka, na której ręcznie namalowano ilustrację zdobiącą okładkę pierwszego wydania powieści „Visions of Cody”. Proces powstawania kurtki można zobaczyć na poniższych filmie.

Jak podkreśla Kim Jones, swym pokazem chciał też nawiązać do bitnikowskiego epizodu w Diorze. W 1957 roku, gdy do księgarń trafiła powieść „W drodze”, zmarł założyciel domu mody, Christian Dior. Na stanowisko dyrektora artystycznego awansowano wówczas 21-letniego Yvesa Saint-Laurenta. Ten kilkoma pierwszymi kolekcjami, które charakteryzowały się typową elegancją, utwierdził wszystkich w przekonaniu, że był najodpowiedniejszym wyborem na do stanowisko. Wtedy, zmotywowany sukcesem, przygotował bardziej śmiałą kolekcję, zainspirowaną wyglądem bitników, co wywołało przerażenie u konserwatywnej klienteli. Skończyło się tym, że Saint-Laurent został zwolniony, ale ten jednorazowy akt zmienił bieg historii mody, ośmielając projektantów do przenoszenia stylu ulicy na salony. Ponad sześć dekad później do pamiętnej kolekcji Diora odwołał się Kim Jones.

Cały pokaz kolekcji Jesień 2022 możecie obejrzeć poniżej:

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy