Najczęściej zakazywane książki 2011 roku

3 października 2012


Z okazji trwającego Tygodnia Zakazanych Książek Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich przygotowało listę 10 książek najczęściej zakazywanych w minionym roku w amerykańskich szkołach i bibliotekach.

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się trylogia dla nastolatek autorstwa Lauren Myracle, w skład której wchodzą „3maj się”, „Papatki” i „Pzdr”. Książki opowiadają o trzech szalonych dziewczynach, które muszą się zmagać z masą codziennych problemów: chłopakami, chodzeniem do liceum, uczuciami, a także rodzicami. Bohaterki stawiają m.in. czoło nauczycielowi flirciarzowi, palącemu trawkę lekkoduchowi i prześladowcy z Misiem Pysiem pod pachą. Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie Stowarzyszenia książki Myracle były najczęściej zakazywane z uwagi na „seksualną niedwuznaczność, wypowiadanie stanowiska w sprawach religijnych i ordynarne słownictwo”.

Drugie miejsce zajęła seria komiksowa Kim Dong Hwa, zapoczątkowana tomem „The Color of Earth” (z ang. „Kolor Ziemi”), opisująca życie dziewczynki samotnie wychowywanej przez matkę pośród malowniczych krajobrazów wiejskiej Korei. Komiksy pokazują dorastanie bohaterki, aż do osiągnięcia dojrzałości i wdania się w pierwszy romans. Komiksom zarzucano najczęściej pokazywanie nagości i edukowanie seksualne niedopasowane do wieku odbiorców.

Na trzecim miejscu uplasowała się okupująca szczyty list bestsellerów trylogia „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins. Przeniesiona niedawno na filmowy ekran wizja postapokaliptycznej przyszłości, w której dzieci zmuszane są do walki między sobą o przetrwanie, krytykowana była głównie za obraźliwy język, propagowanie rasizmu, przemocy, nieczułości i okultyzmu, a także wartości antyrodzinnych.

Co ciekawe, wiele kontrowersji wywołują również ponadczasowe klasyki, jak „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya (nagość, rasizm, dwuznaczność seksualna) czy „Zabić drozda” Harper Lee (rasizm i wulgarne słownictwo).

Oto pełna dziesiątka najczęściej zakazywanych książek w 2011 roku:

1. Lauren Myracle ? trylogia „3maj się”, „Papatki” i „Pzdr”
2. Kim Dong Hwa ? trylogia „The Color of Earth”, „The Color of Water”, „The Color of Heaven”
3. Suzanne Collins ? trylogia „Igrzyska śmierci”
4. Dori Hillestad Butler ? „My Mom?s Having A Baby! A Kid?s Month-by-Month Guide to Pregnancy”
5. Sherman Alexie ? „The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian”
6. Phyllis Reynolds Naylor ? seria „Alice”
7. Aldous Huxley – „Nowy wspaniały świat”
8. Sonya Sones ? „What My Mother Doesn?t Know”
9. Cecily Von Ziegesar ? seria „Plotkara”
10. Harper Lee ? „Zabić drozda”

Chociaż liczba zakazywanych książek od połowy lat 90. systematycznie spada, Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich odnotowało w 2011 roku łącznie 326 przypadków zmierzających do usunięcia poszczególnych pozycji z bibliotek oraz programów nauczania w tamtejszych szkołach.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy