Najbardziej poszukiwane książki 2014 roku

4 lutego 2015

najbardziej-poszukiwane-ksiazki-2014
Serwis BookFinder.com opublikował coroczne zestawienie najbardziej poszukiwanych książek. W pierwszej dziesiątce znalazły się trzy rzadkie wydania powieści Stephena Kinga.

Najbardziej pożądaną książką 2014 roku okazała się publikacja Normana F. Dixona „On the Psychology of Military Incompetence” (z ang. „O psychologii militarnej niekompetencji”). Książka opisuje 100 lat wojen, od wojny krymskiej do wojen burskich, pod kątem militarnej niekompetencji właśnie. Dixon z psychologicznego punktu widzenia analizuje nietrafione wojskowe decyzje (a czasem ich brak). Niebranie pod uwagę zmian technologicznych, przydatnych informacji, rad niższych stopniem wojskowych, problemy psychiczne, wątpliwe kompetencje, osiągnięcie wysokiego stopnia wojskowego głównie dzięki pochodzeniu? – to tylko niektóre z powodów, przez które przywódcy wojskowi popełniali błędy. Publikacja została wydana w 1976 roku. Choć może się to wydawać zaskakujące z uwagi na dość specjalistyczną tematykę, zapotrzebowanie na tę książkę systematycznie rośnie (w 2013 roku zajmowała już 11 miejsce na liście).

Jeszcze bardziej osobliwym przypadkiem jest druga pozycja na liście. Wydana w 1998 roku książka autorstwa Jacka Howella „Lovely Reed: An Enthusiast’s Guide to Building Bamboo Fly Rods” to… poradnik dotyczący budowy bambusowej wędki do wędkarstwa muchowego. Howell opisuje, jak zająć się bambusową trzciną przed budową wędki, co musimy przygotować do budowy, jakich narzędzi i materiałów użyć. Wszystko krok po kroku objaśniają opisy i ilustracje. Książka pojawiła się na liście po raz pierwszy od 2011 roku.

Z pierwszej na trzecią pozycję spadł kontrowersyjny album fotograficzny Madonny zatytułowany „Sex”, w którym śmiałe zdjęcia piosenkarki wzbogacono jej osobistymi wyznaniami o życiu intymnym i erotycznych fantazjach. Przed laty książka wywołała skandal. Jej wysoka wartość wynika głównie z faktu, że Madonna zabroniła dalszych reedycji albumu.

W pierwszej dziesiątce znalazły się ponadto aż trzy książki Stephena Kinga. Szczególnie warto zwrócić uwagę na krótką powieść „Colorado Kid”. Książka doczekała się polskiego tłumaczenia i zgodnie z intencją pisarza nie będzie już więcej wznawiana. Efekt tej decyzji dostrzegalny jest również na polskich portalach aukcyjnych. Jeszcze kilka lat temu czytelnicy mogli nabyć wydanie Prószyńskiego za kwotę poniżej dziesięciu złotych. Obecnie wartość książki przekracza już cenę detaliczną i możecie spodziewać się, że będzie nadal rosła.

BookFinder to największa na świecie baza używanych książek, zbierająca dane z katalogów internetowych ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, ale też Niemiec, Francji, Hiszpanii i wielu innych krajów. Jak czytamy na stronie serwisu, tytuły, które widzimy na księgarski półkach, to zaledwie niewielki ułamek wydanych dotychczas pozycji. W rzeczywistości od 98 do 99 procent wszystkich książek, jakie kiedykolwiek zostały opublikowane, ma obecnie wyczerpany nakład i są one dostępne jedynie z drugiej ręki.

Oto pierwsza dwudziestka najbardziej poszukiwanych książek 2014 roku:

1. Norman F. Dixon „On the Psychology of Military Incompetence”
2. Jack Howell „Lovely Reed: An Enthusiast’s Guide to Building Bamboo Fly Rods”
3. Madonna „Sex”
4. Stephen King „Ciało”
5. Stephen King „Rage”
6. Stephen King „Colorado Kid”
7. Stuart Chase „The Road We Are Traveling: 1914-1942”
8. Richard M. Gale „On the Nature and Existence of God”
9. Nan Gilbert „365 Bedtime Stories”
10. Charles W. Clawson „Collector?s Guide to Colt .45 Service Pistols”
11. Ray Bradbury „Dark Carnival”
12. Charles W. Eliot „The Harvard Classics” (51 tomów)
13. Vincent & Mary Price „A Treasury of Great Recipes”
14. Nora Roberts „Promise Me Tomorrow”
15. Alexander Jones, Salvador Dali „The Jerusalem Bible”
16. Dave S. Steinberg „Vibration Analysis for Electronic Equipment”
17. Cameron Crowe „Fast Times at Ridgemont High”
18. Joseph Zbukvic „Mastering Atmosphere & Mood in Watercolor”
19. Richard Green „The Thwarting of Laplace’s Demon”
20. Henry Thomas „Arithmetic Progress Papers”

[aw]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy