Nagrodzona w 2020 roku Bookerem powieść „Shuggie Bain” Douglasa Stuarta znalazła już na świecie pół miliona nabywców. Polska premiera w czerwcu

14 kwietnia 2021

Brytyjskie wydawnictwo Pan Macmillan poinformowało, że debiutancka powieść „Shuggie Bain” Douglasa Stuarta, którą uhonorowano w 2020 roku Nagrodą Bookera, sprzedała się do tej pory we wszystkich formatach na świecie w nakładzie przekraczającym 500 tysięcy egzemplarzy.

Na sukces z pewnością wpłynęło przyznanie autorowi brytyjskiej Nagrody Bookera. Douglas Stuart otrzymał ją jako drugi szkocki pisarz w historii. Według panelu Nielsen BookScan w samej Wielkiej Brytanii do czasu ogłoszenia zwycięzcy sprzedało się ok. 17 tysięcy egzemplarzy książki w twardej oprawie, a do teraz nakład ten zwiększył się już do ponad 102 tysięcy (nie licząc egzemplarzy sprzedanych podczas lockdownu).

Booker sprawił, że książką zainteresowali się również wydawcy spoza krajów anglojęzycznych. Do tej pory sprzedano już prawa do tłumaczeń na 38 języków, w tym na maracki, tamilski, gruziński, chiński i mongolski. W większości z zagranicznych terytoriów książka się jeszcze nie ukazała, więc można oczekiwać, że nakład znacznie się zwiększy. W Polsce powieść ukaże się w czerwcu w przekładzie Krzysztofa Cieślika.

Jak przyznaje autor, dla tłumaczy praca nad przekładem „Shuggie Bain” może stanowić wyzwanie, ponieważ wiele słów i idiomów w dialekcie używanym w Glasgow, gdzie rozgrywa się akcja książki, nie ma przełożenia na inne języki. Pisarz dostawał maile od tłumaczy każdego tygodnia. Czasami nie chodziło nawet o wyjaśnianie zawiłości języka, a na przykład o wygląd drzwi, ponieważ powieść ta jest bardzo specyficzna, jeśli chodzi o miejsce i czas akcji oraz klasę społeczną, której dotyczy.

„Shuggie Bain” opowiada o walce chłopca o uratowanie matki i siebie w latach 80. w Glasgow. Agnes Bain od zawsze oczekiwała od życia czegoś więcej. Marzyła o domu, o życiu na własny rachunek, w którym za wszystko płaciłaby z góry. Kiedy jej uganiający się za spódniczkami mąż postanawia, że ma jej dość, kobieta i trójka jej dzieci zostaje uwięziona w górniczym mieście, przetrzebionym przez reformy Margaret Thatcher. Agnes coraz częściej szuka ratunku w alkoholu i wkrótce to na dzieciach spocznie obowiązek uratowania matki. Okazuje się to niemożliwe i bliscy, jedno po drugim, ją opuszczają, aż zostaje tylko on, Shuggie.

Jej najmłodszy syn wierzy w matkę jak nikt i walczy o nią do końca. Przy tym jednak sam zmaga się z problemami. Wszyscy wokół zgadzają się bowiem, że Shuggie „do normalnych nie należy”, mimo iż chłopak stara się z całych sił. Agnes chce mu pomóc, ale uzależnienie przyćmiewa w jej życiu wszystko, łącznie z ukochanym synem. Polska premiera powieści zapowiedziana jest na 11 czerwca nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

[am]
źródło: The Bookseller, Publishing Perspectives

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy