Nagrody i wyróżnienia 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi

3 października 2011

Wczoraj zakończył się 22. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Jak co roku przyznano nagrody i wyróżnienia dla debiutujących oraz uznanych twórców komiksu.

W Konkursie na Krótką Formę Komiksową Grand Prix Festiwalu – statuetkę i 5000 zł – otrzymali Michał Narożniak (scenariusz) i Berenika Kołomycka (rysunki) za pracę „O psie, który czuł się człowiekiem”. Kolejne trzy nagrody zdobyli: Andrij Tkalenko za pracę pt. „Inevitability” (4000 zł), Dennis Wojda (scenariusz) i Sebastian Skrobol (rysunki) za „Island of Hope” (2500 zł) oraz Tomasz Kontny (scenariusz) i Marek Turek (rysunki) za komiks „Kiedy domy śnią” (1800 zł).

Jury konkursu w składzie: Wojciech Birek, Katarzyna Nowakowska, Adam Rusek, Paweł Timofiejuk i Witold Tkaczyk przyznali także trzy równorzędne wyróżnienia po 1000 zł dla: Dominika Szcześniaka (scenariusz) i Krzysztofa Małeckiego (rysunki) za „W samo południe”, Pawła Piechnika za komiks „Cisza”, Pawła Marszałka (scenariusz) i Łukasza Samsonowicza (rysunki) za „Działo ogłupiania”.

Podczas festiwalu wręczono również następujące odznaczenia:
– Doktorat Humoris Causa otrzymał Jarosław Obważanek Machała – wieloletni wydawca pierwszego w internecie polskiego serwisu komiksowego WRAK.PL, animator komiksu, wieloletni współpracownik MFKiG w Łodzi.
– Nagrodę Big Boat of Humor otrzymała rysowniczka Magdalena Wosik.
– Tytuł Najlepszego Wydawcy trafił do wydawnictwa Pro-Arte.
– Najlepszym polskim komiksem wydanym w okresie pomiędzy poprzednią a tą edycją festiwalu został „Scientia Occulta”, narysowany przez Łukasza Okólskiego do scenariusza Roberta Sienickiego.
– Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostał Jakub Wijacki, łódzki rysownik satyryczny.

Na zdjęciu poniżej Berenika Kołomycka odbiera nagrodę podczas niedzielnej gali:

fot. komiksfestiwal.com

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy