Nagrody Hugo 2019 rozdane! Czwarty rok z rzędu dominują pisarki

22 sierpnia 2019


Fantastyka jest kobietą! Nie mają co do tego wątpliwości ci, którzy brali udział w uroczystości rozdania Nagród Hugo 2019 podczas zakończonego w miniony weekend w Dublinie konwentu Worldcon. Czwarty rok z rzędu najważniejsze statuetki powędrowały do pisarek.

Laureatów Nagród Hugo, podobnie jak w przypadku polskich Zajdli, wybierają uczestnicy konwentu, na którym rozdawane są statuetki. W tym roku oddano 3097 głosów w 20 kategoriach. To wynik lepszy niż przed rokiem, ale gorszy niż w latach 2014-2017.

Powody do radości ma z pewnością pisarka Mary Robinette Kowal, która odebrała nagrodę w najważniejszej kategorii: dla najlepszej powieści. Docenienie zyskała książka „The Calculating Stars”, będąca pierwszym tomem serii „Lady Astronaut”, osadzonej w alternatywnej rzeczywistości. Gdy w latach 50. XX wieku w Zatokę Chesapeake uderza meteoryt, naukowcy wyliczają, że wynikające z tego zmiany klimatu spowodują, iż za 50 lat planeta stanie się niezdatna do zamieszkania. Zostaje więc zawiązana Międzynarodowa Koalicja Kosmiczna, której zadaniem jest dotarcie najpierw na Księżyc, a następnie na Marsa.

Kolejną w dorobku Nagrodę Hugo zdobyły autorki komiksowej sagi fantasy „Monstressa”, wyróżnionej w kategorii „Najlepsza powieść graficzna” za tom „Przystań”. To już trzecia statuetka dla tytułu współtworzonego przez scenarzystkę Marjorie Liu i rysowniczkę Sanę Takedę. Poprzednie dwa tomy również zdobyły nagrodę.

Na uwagę zasługuje laur przyznany w kategorii „Najlepsze dzieło powiązane”. Otrzymała go strona internetowa Archive of Our Own, która jest wirtualną biblioteką zawierającą fanfiki, czyli nieoficjalne opowiadania stworzone przez fanów książek, filmów, seriali, gier, zespołów muzycznych i celebrytów. To pierwsza w historii ważna nagroda przyznana tego typu działalności twórczej. Podczas wręczania statuetki na sali miał miejsce wzruszający moment, gdy poproszono, aby wstał każdy, kto kiedykolwiek umieścił swoją pracę na Archive of Our Own. Okazało się, że duża część obecnych miała swój wkład w powstanie strony i mogła poczuć się zwycięzcą Nagrody Hugo.

Podczas ceremonii, w ramach retrospektywnej nagrody Retro Hugo, uhonorowano również najlepsze dzieła powstałe w 1943 roku. To kultywowana od jakiegoś czasu tradycja, aby honorować książki z lat, w których konwent jako taki już działał, ale nagród jeszcze nie przyznawano albo samo wydarzenie nie mogło się odbyć (np. z powodu wojny). Najlepszą powieścią 1943 roku uznano „Męża czarownicy” Fritza Leibera, najlepszym opowiadaniem ? „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, najlepszą nowelką ? „Tubylerczykom spełły fajle” Lewisa Padgetta (Henry’ego Kuttnera), najlepszą miniaturą literacką ? „R jak Rakieta” Raya Bradbury’ego, a najlepszym komiksem ? „Wonder Woman #5: Battle for Womanhood” Williama Moultona Marsdena i Harry’ego G. Petera.

Poniżej przedstawiamy pełną listę Nagród Hugo 2019:

Najlepsza powieść: Mary Robinette Kowal „The Calculating Stars”,
Najlepsze opowiadanie (17 500-40 000 słów): Martha Wells „Artificial Condition”,
Najlepsza nowelka (7500-17 500 słów): Zen Cho „If at First You Don?t Succeed, Try, Try Again”,
Najlepsza miniatura literacka (do 7500 słów): Alix E. Harrow „A Witch?s Guide to Escape: A Practical Compendium of Portal Fantasies”,
Najlepsza seria: Becky Chambers „Wayfarers”,
Najlepsze dzieło powiązane: Archive of Our Own, projekt założony przez Organization for Transformative Works,
Najlepszy komiks: Marjorie Liu, Sana Takeda „Monstressa tom 3: Przystań”,
Najlepszy profesjonalny artysta: Charles Vess,
Najlepszy redaktor ? krótka forma: Gardner Dozois,
Najlepszy redaktor ? długa forma: Navah Wolfe,
Najlepsza prezentacja dramatyczna ? długa forma: „Spider-Man Uniwersum”, reż. Bob Persichetti, Peter Ramsey i Rodney Rothman, scen. Phil Lord i Rodney Rothman,
Najlepsza prezentacja dramatyczna ? krótka forma: „The Good Place: Janet(s)” reż. Morgan Sackett, scen. Josh Siegal i Dylan Morgan,
Najlepszy magazyn półprofesjonalny: „Uncanny Magazine” redagowany przez: Lynne M. Thomas, Michaela Damiana Thomasa i Michi Trota, podcast produkowany przez: Erikę Ensign i Stevena Schapansky?ego, „Disabled People Destroy Science Fiction Special Issue” ? red. nacz. Elsa Sjunneson-Henry i Dominik Parisien,
Najlepszy fanzin: „Lady Business”, redakcja: Ira, Jodie, KJ, Renay & Susan,
Najlepszy fanowski artysta: Likhain (Mia Sereno),
Najlepszy fanowski pisarz: Foz Meadows,
Najlepszy fancast: „Our Opinions Are Correct” autorstwa Annalee Newitz i Charlie Jane Anders,
Najlepsza książka artystyczna (jednorazowo): „The Books of Earthsea: The Complete Illustrated Edition”, autorstwa Ursuli K. Le Guin, z ilustracjami Charlesa Vessa.

Tradycyjnie przyznano też dwie dodatkowe nagrody:

Nagroda imienia Johna W. Campbella dla najlepszego debiutanta: Jeannette Ng,
Nagroda dla najlepszej książki młodzieżowej: Tomi Adeyemi „Dzieci krwi i kości”.

Nagrody Hugo wręczane są od 1953 roku. Patronem i fundatorem wyróżnienia jest Hugo Gernsback, założyciel kultowego magazynu SF „Amazing Stories”, amerykański pisarz, wydawca oraz wynalazca nazywany niekiedy „ojcem fantastyki naukowej”. Nagrody przyznawane są podczas Worldconu, najstarszego konwentu miłośników fantastyki, odbywającego się co roku w innym mieście. Przyszłoroczna edycja planowana jest w Nowej Zelandii.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy