Nagroda za zabicie Salmana Rushdiego wzrosła o pół miliona dolarów

18 września 2012


15 Khordad Foundation, irańska organizacja religijna dowodzona przez Ajatollaha Hassana Saneiiego, zachęca do wykonania fatwy wydanej przed 23 laty na Salmana Rushdiego, podnosząc cenę wyznaczoną za głowę pisarza z 2,8 do 3,3 miliona dolarów.

Powyższa decyzja jest prawdopodobnie związana z protestami, jakie wywołał w krajach islamskich zwiastun niezależnego filmu „Niewinność muzułmanów”, który określany jest jako antyislamski.

„Tak długo jak historyczna fatwa podniosłego Imama Chomeiniego przeciwko odstępczemu Rushdiemu nie zostanie wykonana, to nie będzie ostatnia zniewaga” – oświadczył Hassan Saneii. „Gdyby fatwa została przeprowadzona, późniejsze zniewagi w postaci karykatur, artykułów i filmów nie miałyby miejsca.”

Chociaż w 1998 roku irański rząd wydał oświadczenie, że nie będzie wspierać fatwy, nigdy oficjalnie nie odwołano edyktu. Zgodnie z prawem islamskim zrobić to może jedynie osoba, która fatwę wydała, w tym przypadku Ajatollah Chomeini, który zmarł w czerwcu 1989 roku (kilka miesięcy po ogłoszeniu wyroku).

W ostatnich latach Rushdie czuł się dużo bezpieczniej, często można go było spotkać na nowojorskich bankietach w towarzystwie pięknych kobiet. Obecne nastroje w świecie islamskim mogą jednak sprawić, że pisarz ponownie będzie zmuszony się ukrywać.

Podczas niedawnej rozmowy z dziennikarzem BBC Rushdie powiedział, że dzisiaj byłoby trudno opublikować krytyczną wobec islamu książkę. Podkreślił też, że niektóre z osób początkowo protestujących przeciwko „Szatańskim wersetom” z czasem zmieniło zdanie i przyznało się do błędu. „Wydają się akceptować swobodę i rozumieją, że nie powinno się zakazywać ludziom prawa do mówienia o tym, co ktoś uważa za złe. Jeśli to prawda, to może uda nam się wyjść z klimatu strachu”.

Swoją historię związaną z fatwą nałożoną przez Chomeiniego, zmuszenie do ukrywania się, przenoszenia z jednego domu do drugiego, wiecznie w towarzystwie uzbrojonej obstawy, Rushdie opisał w książce „Joseph Anton.Autobiografia”, która ukazała się dzisiaj na naszym rynku nakładem wydawnictwa Rebis.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy