Nagroda Pulitzera i prawo jazdy Sylvii Plath trafią na aukcję

27 czerwca 2018


Dyplom Nagrody Pulitzera w dziedzinie poezji przyznanej pośmiertnie Sylvii Plath w 1982 roku zostanie wystawiony 28 czerwca na licytację w domu aukcyjnym Nate D. Sanders Auctions. Podobny los spotka prawo jazdy autorki z 1958 roku.

Nagrody Pulitzera rzadko trafiają na aukcję, a już szczególnie takie wyjątkowe jak ta, ze względu na ich znaczenie dla XX-wiecznej literatury. Wyróżnienie przyznano poetce pośmiertnie w 1982 roku za tom „Poezje zebrane”. „Plath nie zdobyła za życia żadnych ważnych nagród, a większość jej dzieł została opublikowana pośmiertnie. Ten tom gromadzi wszystkie jej dojrzałe utwory, razem z wyborem juweniliów; kombinacja metaforycznej błyskotliwości ze swobodną strukturą formalną czyni tę książkę niesamowitą” ? pisano w uzasadnieniu przyznania nagrody. W imieniu autorki Pulitzera odebrał jej mąż, Ted Hughes, który odpowiadał za redakcję tomu. Później przekazał nagrodę w spadku ich wspólnej córce, Friedzie Hughes.

Aukcja nie obejmuje medalu, który otrzymują laureaci, a jedynie sam dyplom oraz dwa telegramy wysłane dzień po wręczeniu nagrody i późniejszy list. Licytacja zaczyna się od 40 tysięcy dolarów.

Rodzina Sylvii Plath sprzedaje również inna pamiątkę, prawo jazdy pisarki wystawione 27 października 1958 roku. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym czasie właścicielka dokumentu podpisywała się jako „Sylvia P. Hughes”. Prawo jazdy zawiera z przodu adres jej rodzinnego domu, gdzie wciąż mieszkała wówczas jej matka, z kolej na drugiej stronie znajduje się miejsce zamieszkania, które pod koniec 1958 roku zaczęła dzielić z Tedem Hughesem. Po śmierci Plath jej mąż napisał wiersz „9 Willow Street”, w którym opisał ich relację. Tytuł pochodził właśnie od adresu zamieszkania.

Licytacja prawa jazdy zaczyna się od 8 tysięcy dolarów.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy