Nagroda Bookera traci wieloletniego sponsora

28 stycznia 2019


Fundusz hedgingowy Man Group plc ogłosił, że ??kończy 18-letnią współpracę z najbardziej prestiżową brytyjską nagrodą literacką, ponieważ chce skupić się na własnej kampanii na rzecz różnorodności oraz wsparciu dla organizacji promującej umiejętność czytania, pisania i liczenia.

Fundusz sponsorował Nagrodę Bookera od 2002 roku i Międzynarodową Nagrodę Bookera od jej powstania w 2005 roku. Jak poinformowała fundacja nagrody, obydwa tegoroczne wyróżnienia ? anglojęzyczne i międzynarodowe ? przyznane zostaną jeszcze we współpracy z Man Group, natomiast prowadzone są już rozmowy z nowym sponsorem, który miałby zapewnić fundusze na 2020 rok. Miejmy nadzieję, że umowę uda się podpisać. Trzeba wiedzieć, że chodzi o kwoty niemałe. Każdego roku, jako sponsor tytularny, fundusz Man Group przekazywał ok. 1,6 miliona funtów na nagrody i wsparcie działań fundacji. Łącznie, licząc od początku współpracy, było to jakieś 25 milionów funtów.

Oficjalnie Man Group wypowiada się o wieloletniej współpracy z Fundacją Nagrody Bookera w ciepłych słowach. Dyrektor zarządzający Luke Ellis oświadczył: „Jesteśmy naprawdę zaszczyceni, że byliśmy częścią czegoś tak wyjątkowego i unikatowego”. Jak jednak komentuje redaktor artystyczny BBC Will Gompertz, stosunki między Man Group a organizatorami Bookera od jakiegoś czasu były napięte. Fundusz czuł się ponoć niedoceniany. Ponadto pod adresem Man Group płynęło ostatnio wiele słów krytyki ze strony pisarzy i wydawców. Głównie z powodu otwarcia nagrody na Amerykanów, co na przykład Julian Barnes uznał za „zwyczajnie głupie”. Popularny angielski pisarz Sebastian Faulks nazwał w zeszłym roku fundusz „wrogiem”. „To nie są ludzie, którzy powinni sponsorować nagrody literackie” ? powiedział. „Nie czułbym się szczęśliwy, przyjmując od nich pieniądze”.

Nowy sponsor będzie oznaczał zmianę nazwy nagrody. Choć potocznie mówiło się o niej Nagroda Bookera, pełna angielska nazwa brzmiała Man Booker Prize. Fundacja zapewne będzie zabiegała o zachowanie członu „Booker” z uwagi na jego rozpoznawalność, ale obok pojawi się inny sponsor tytularny.

Na zdjęciu od lewej: zeszłoroczny przewodniczący jury Nagrody Bookera Kwame Anthony Appiah, laureatka Anna Burns i dyrektor literacka Fundacji Nagrody Bookera Gaby Wood.

[am]
fot. Man Booker Prize
źródło: The Guardian, BBC, Telegraph

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy