Na zachodzie wraca zainteresowanie Williamem Whartonem

20 lutego 2012

Wydawnictwo HarperCollins przypomni zachodnim czytelnikom twórczość Williama Whartona, przy okazji wydając po raz pierwszy w języku angielskim autobiograficzną powieść pisarza pt. „Szrapnel”.

Wharton to jeden z tych nielicznych fenomenów literackich, który w Polsce był czytany i żywo komentowany przez rzesze miłośników, podczas gdy w rodzimym kraju wydawał się niemalże zapomniany. Prawdopodobnie teraz, w cztery lata po śmierci pisarza sytuacja się odmieni.

Wydawnictwo HarperCollins zakupiło prawa do jedenastu powieści pisarza, w tym niepublikowanego nigdy w języku angielskim „Szrapnela”.

Reprezentujący wydawnictwo Scott Pack wyznał, że wspomnienia wojenne zawarte w „Szrapnelu” to „jedna z najlepszych” rzeczy, jakie kiedykolwiek przeczytał. Nie mógł uwierzyć, że Wharton przez tak długi czas pozostawał zapomniany.

„To wspaniały amerykański pisarz z niesamowitą listą tytułów” ? powiedział. „Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć je w księgarniach, po raz pierwszy dostępne również na e-czytnikach.”

Pack został miłośnikiem twórczości Whartona po obejrzeniu kultowego ?Ptaśka? Alana Parkera. Kiedy tylko zaczął pracować jako wydawca, postanowił przypomnieć pisarza nowemu pokoleniu czytelników. „To jeden z moich ulubionych pisarzy wszech czasów. Jestem fanem autorów, którzy są wspaniałymi gawędziarzami. Nie przepadam za twórczością takich ludzi jak Salman Rushdie czy Martin Amis, którzy są wielkimi językoznawcami, sądzę, że się popisują. Zdaję sobie sprawę, że są niezwykle cenieni i zdobyli wiele nagród, ale osobiście wybieram opowiadaczy.”

Na temat odrodzenia zainteresowania twórczością pisarza, reżyser Alan Parker powiedział w rozmowie z „The Observer”: „On jest strasznie niedoceniany i byłem zdumiony, że jego książki tak długo nie były wznawiane. Niewielu autorów ma trzy filmy zrealizowane na podstawie swoich książek.” Wspominając premierę „Ptaśka”, Parker dodał: „Wharton unikał literackiej sławy, która kompletnie nie pasowała do jego osobowości. Film miał to szczęście, że został nagrodzony długotrwałymi owacjami na stojąco. Siedzący obok mnie Wharton był najbardziej ze wszystkich zakłopotany tym sukcesem.”

Książki Whartona zostaną wznowione w imprincie Harper Collins – The Friday Project. Wydawnictwo zakupiło prawa do publikacji powieści w Anglii, USA i Kanadzie.

Przypomnijmy, że Polska to jedyny kraj, w którym dostępne są wszystkie powieści Whartona. Łączny nakład wszystkich książek pisarza wydanych w Rebisie przekroczył 1,5 milionów egzemplarzy, a wraz z innymi wydawnictwami zbliżył się do 2 milionów egzemplarzy. Autor „Ptaśka” zmarł 29 października 2008 roku na skutek infekcji podczas pobytu w szpitalu, gdzie znalazł się z powodu problemów z ciśnieniem.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy