Na sprzedaż trafiły kroniki szkolne należące do kolegi Charlesa Bukowskiego
W zeszłym miesiącu na kolekcjonerski rynek w Stanach Zjednoczonych trafił wyjątkowy okaz dla wszystkich wielbicieli Charlesa Bukowskiego. William Dailey Rare Books wystawiło na sprzedaż komplet siedmiu kronik szkolnych należących do Williama Mullinaxa, bliskiego przyjaciela Bukowskiego z dzieciństwa, który pojawił się na kartach powieści „Z szynką raz!” jako Eli „Łysol” La Crosse.
William Mullinax to postać dla biografii Bukowskiego bardzo istotna. Syn chirurga-alkoholika, który wprowadził młodego Hanka w świat gorzały. Panowie chodzili razem do szkoły średniej, dlatego wystawione na sprzedaż kroniki szkolne należące do Mullinaxa mają dla kolekcjonerów wartość niebywałą. Zestaw obejmuje siedem półrocznych kronik z lat 1936-1939. Na szczególne zainteresowanie zasługują z pewnością dwie z nich.
Na przedniej wyklejce tomu datowanego na zimę 1939 roku znajdziemy podpisy kolegów Mullinaxa. Bukowski wpisał się do księgi następującymi słowy: „Wszystkiego, co najlepsze, dobremu graczowi w baseball i pierwszorzędnemu studentowi. Henry Bukowski”.
O wiele ciekawiej prezentuje się wpis z kroniki pochodzącej z lata 1938 roku. Bukowski nie myślał wówczas o karierze literackiej, jego ambicją było, aby wstąpić do marynarki, dlatego w szkole korzystał z programu ROTC dla przyszłych żołnierzy. Na stronie poświęconej kompanii A znajduje się zdjęcie młodzieńców w mundurach. Bukowski narysował strzałkę wskazującą jego osobę i napisał: „Najlepsze życzenia dla dobrego żołnierza. Mam nadzieję, że zostaniesz sierżantem marynarki w następnym semestrze. Marynarka Wojenna. Hank Bukowski. 1 klasa. Marynarz”.
W kronikach pojawia się wielu kolegów szkolnych Bukowskiego, których pisarz umieścił później w swojej powieści „Z szynką raz!”. Mamy m.in. Ala Cole?a, Jimmy?ego Newella, Jimmy?ego Haddoxa, Jima Hatchera, a Harold Mortenson pojawia się jako Abe Mortenson. Niektórzy z nich także pozostawili w księgach swoje podpisy.
Należące do Williama Mullinaxa kroniki szkolne zostały wystawione na sprzedaż za 5 tysięcy dolarów. Poniżej możecie zobaczyć strony, na których znalazły się podpisy Bukowskiego:
TweetKategoria: newsy