Na ratunek oknom Piotrusia Pana

25 września 2013

na ratunek oknom Piotrusia Pana
Dom, w którego ogrodach J. M. Barrie bawił się jako dziecko, potrzebuje natychmiastowej renowacji. Jeśli nie znajdzie się 100 tysięcy funtów na ten cel, oryginalne okna, jedna z inspiracji do stworzenia słynnej postaci wiecznego dziecka, mogą zniknąć.

Cztery lata temu Moat Brae – zbudowana w 1823 roku neoklasyczna posiadłość w Dumfries w Szkocji – została uratowana dosłownie w ostatniej chwili. Na trzy dni przed planowanym wyburzeniem wykupiło ją Peter Pan Moat Brae Trust. Teraz trust rusza z kampanią, której celem jest zebranie 100 tysięcy funtów na odrestaurowanie 39 okien domu, będących jedną z inspiracji do stworzenia postaci Piotrusia Pana.

„Okna są strasznie ważne dla tej opowieści. Piotruś Pan wchodził przez okna, oknami dzieci podążały z nim. To tam pani Darling czekała na ich powrót. Jest coś szczególnie wyjątkowego w oknach jako łącznikach między tym światem a magicznym światem Piotrusia Pana” – powiedziała w rozmowie z „The Telegraph” Joanna Lumley, aktorka i patronka trustu, która zaapelowała do fanów twórczości Barriego o finansowe wsparcie.

Pomysł na kampanię jest prosty, a zarazem dość atrakcyjny dla potencjalnych ofiarodawców: przy każdym oknie zostanie umieszczona tabliczka z imieniem i nazwiskiem sponsora. „Ceny” okien wahają się od 500 funtów za mały świetlik przy schodach do nawet 20 tysięcy funtów za okno Piotrusia Pana, usytuowane na poddaszu, w miejscu, w którym planuje się odtworzyć XIX-wieczny pokój dziecięcy.

Wśród wyszczególnionych okien znalazły się: „Droga do Nibylandii”, które będzie wychodzić na ogrody otaczające posiadłość, i „Gwiezdna Kopuła” nawiązujące do słynnych wskazówek, jak dostać się do magicznej krainy, gdzie dzieci nigdy nie dorastają. Darowizna w wysokości 15 tysięcy funtów gwarantuje plakietkę przy jednym z nich.

„Wykonano już wiele pracy, ale na gwałt potrzebujemy 100 tysięcy, by odrestaurować okna, dzięki czemu budynek stanie się wiatro- i wodoszczelny” – powiedziała brytyjskiemu dziennikowi Cathy Agnew, kierowniczka projektu.

Co trust planuje w przyszłości? Założeniem jest stworzenie w Moat Brae centrum dziecięcej literatury, gdzie odwiedzający będą mogli pobawić się w Nibylandii odtworzonej w ogrodach otaczających dom oraz zajrzeć do dziecięcego pokoju na poddaszu wystylizowanego na pokój Wendy i jej braci.

„Planujemy inspirować przyszłe pokolenia przez odtworzenie Nibylandii i celebrację wielkich dziecięcych opowieści” – zapowiedziała Agnew.

Moat Brae i jego ogrody mają kolosalne znaczenie dla historii Piotrusia Pana. Do posiadłości przylegała szkoła, w której przez pięć lat uczył się Barrie. W samym domu, jak i otaczających go ogrodach pisarz spędzał wraz z przyjaciółmi mnóstwo czasu, bawiąc się w piratów. Zabawy te zainspirowały go do napisania swojej pierwszej sztuki „Bandyta Bandolero”, którą wystawił z przyjaciółmi. Stały się także podstawą opowieści o Piotrusiu Panie, chłopcu, który nie chciał dorosnąć i oferował innym dzieciom wieczną młodość.

Tak wygląda obecnie wnętrze Moat Brae:

okna Piotrusia Pana - 2

okna Piotrusia Pana - 3

fot. ArchiPilgrim/Wikimedia, Peter Pan Moat Brae Trust

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy