Na jednej z ulic Wrocławia stanął krasnal przypominający Grahama Mastertona

9 sierpnia 2021

Brytyjski autor pulpowych horrorów, Graham Masterton, został uhonorowany we Wrocławiu własnym krasnalem. Niedużą rzeźbę z brązu z podobizną pisarza odsłonięto w sobotę w jego obecności.

Krasnal stanął przed Art Hotelem znajdującym się na ulicy Kiełbaśniczej 20, tuż przy wrocławskim rynku. Rzeźba przedstawia pisarza w charakterystycznej dla skrzatów czapce, trzymającego w ręku otwarty egzemplarz swojej najsłynniejszej powieści, „Manitou”, z której wychodzi szaman Misquamacus.

„Wrocław słynie z setek krasnali z brązu, które zasiedlają ulice miasta. Są wielką atrakcją turystyczną i byłem bardzo zaszczycony, że otrzymałem swój własny miniaturowy hołd” – pisze Graham Masterton na swoim profilu na Facebooku.

Jak pisarz żartował podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby, początkowo „nie był szczególnie podekscytowany” tym pomysłem, ponieważ wolałby „pełnowymiarowy pomnik” na Rynku. „Taki knypek, którego mi zaproponowano, nie do końca zaspokajał moje ambicje. Później zastanowiłem się jednak i uznałem, że to miłe” – dodał.

Pierwsze figury krasnali pojawiły się na ulicach Wrocławia w 2005 roku. Wykonał je miejscowy rzeźbiarz Tomasz Moczek. Inicjatywa Agencji Reklamowej Wanilia realizowana w porozumieniu z wrocławskim magistratem miała nawiązywać do tradycji antykomunistycznych. W latach 80. ówcześni działacze opozycji związani z Pomarańczową Alternatywą umieszczali wizerunki krasnali na plamach farby, którą zamalowywano hasła „antysocjalistyczne”.

Od 2005 roku krasnale na dobre zadomowiły się w przestrzeni Wrocławia. Postawiono ich ponad 600. Niektóre upamiętniają znane postaci, m.in. Jacka Kaczmarskiego, Jamesa Hetfielda z zespołu Metallica czy Wandę Rutkiewicz.

Aglomeracja Wrocławska postanowiła uhonorować Mastertona, ponieważ pisarz od dawna jest blisko związany z miastem. Regularnie odwiedza biblioteki w regionie, również w tych najmniejszych miejscowościach. Napisał też dwa opowiadania, których akcja rozgrywa się we Wrocławiu. Odsłonięcie krasnala miało nastąpić wcześniej, ale trzeba było je przełożyć z powodu pandemii koronawirusa.

Opublikowany przez Grahama Mastertona Niedziela, 8 sierpnia 2021

 
[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy