banner ad

Muzeum Nabokova zdewastowane przez samozwańczych stróżów moralności

4 lutego 2013


W ostatnich tygodniach Muzeum Nabokova w Petersburgu zostało zdewastowane przez grupę nazywającą siebie Sanktpetersburskimi Kozakami. Według rosyjskiego serwisu RIA Novosti wandale to „moralizatorscy ultrakonserwatyści”, którzy potępiają Vladimira Nabokova za „promowanie pedofilii”.

Problem z Kozakami z St. Petersburga zaczął się już kilka miesięcy temu, gdy na skrzynkę pocztową instytucji zaczęły spływać meile z pogróżkami, nazywające Nabokova „niemoralnym” oraz twierdzące, że „Lolita” mogła być jedynie dziełem grzesznika. Jak wyznała dyrektorka muzeum w rozmowie z „Nowaja Gazieta”, przesyłane wiadomości zawierały mnóstwo błędów ortograficznych.

W październiku dyrektor teatru, który planował wystawić w formie monodramu sceniczną adaptację „Lolity” w Muzeum Sztuki Współczesnej w St. Petersburgu, otrzymał podobny w wymowie list. Zdecydowano się zbagatelizować incydent ? spektakl prezentowano w grudniu i na początku stycznia tego roku. Jednak jednej nocy trzech niezidentyfikowanych napastników pobiło organizatora (sprawców nie udało się zatrzymać).

W nocy zaś ze środy na czwartek 10 stycznia jeden z wandali zbił butelką okno w muzeum i uciekł. W butelce znajdowała się notatka, w której pytano: „Jak możecie nie bać się gniewu Bożego, promując pedofilię Nabokova?”. W miniony wtorek grupa uderzyła ponownie, pisząc sprayem na ścianie muzeum słowo „pedofil”, mające odnosić się jakoby do samego autora.

Warto zauważyć, że Sankt Petersburg nigdy nie miał rodzimej społeczności kozackiej. Pozostałe grupy kozackie w całym kraju potępiły działania swoich domniemanych współtowarzyszy. Najwidoczniej współcześni Sanktpetersburscy Kozacy mają problem z odróżnieniem fikcji od rzeczywistości.

Muzeum Nabokova znajduje się na pierwszym piętrze zabytkowej posiadłości wybudowanej na początku XIX wieku w jednej z najstarszych dzielnic St. Petersburga. W domu tym w 1899 roku pisarz przyszedł na świat i mieszkał tam do 1917 roku.

fot. Muzeum Vladimira Nabokova

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy