Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem otwarte po generalnym remoncie

6 kwietnia 2023

W Zakopanem otwarto po generalnym remoncie Muzeum Kornela Makuszyńskiego znajdujące się w willi „Opolanka”. Na prace budowlane w tym obiekcie przeznaczono ponad 3,5 miliona złotych, a prawie 800 tysięcy złotych – na nową aranżację wystawy.

Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach wieloletniego przedsięwzięcia finansowanego z pieniędzy krajowych i unijnych Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przeprowadziło prace remontowo-konserwatorskie w trzech zarządzanych przez tę instytucję obiektach, w tym w Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi „Opolanka”.

Trwające od maja 2021 roku prace remontowo-konserwatorskie „Opolanki” objęły m.in. wzmocnienie konstrukcji, ocieplenie budynku, renowację stolarki oraz wymianę pokrycia dachowego. Zmodernizowano również instalacje techniczne. Zmieniona została przestrzeń wystawy stałej muzeum, część zaaranżowano zupełnie na nowo, powstały też dodatkowe elementy edukacyjne i wystawiennicze. Zmodernizowano także magazyn znajdujący się w piwnicy.

(fot. Danuta Matloch/MKiDN)

Obecny na uroczystym otwarciu minister kultury prof. Piotr Gliński wskazał, że otwierane ponownie muzeum jest ważne, ponieważ dotyczy niezwykle lubianej postaci polskiej kultury. „Musimy pamiętać, że sednem twórczości Kornela Makuszyńskiego jest nie tylko literatura dziecięca czy młodzieżowa. W jego korespondencji możemy dostrzec związki intelektualne i etos inteligencji przedwojennej, a częściowo także powojennej” – zauważył wicepremier.

Zbudowana ok. 1930-1931 roku willa „Opolanka” została zaprojektowana przez popularnego zakopiańskiego architekta Franciszka Kopkowicza. Kornel Makuszyński wielokrotnie zatrzymywał się tam podczas swoich letnich i zimowych pobytów pod Tatrami. Po wojnie wraz z żoną zamieszkał w willi na stałe. W 1966 roku, dzięki inicjatywie wdowy po pisarzu, Janiny Gluzińskiej-Makuszyńskiej, w willi otwarte zostało Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które jest drugim w Zakopanem muzeum biograficzno-literackim.

(fot. Danuta Matloch/MKiDN)

Makuszyński był kolekcjonerem dzieł sztuki i przyjacielem wielu wybitnych artystów. To, co dzisiaj znajduje się w muzeum, stanowi jednak zaledwie cząstkę jego dorobku. W czasie II wojny światowej zniszczonych zostało bowiem wiele cennych przedmiotów oraz duża biblioteka Makuszyńskich. Muzeum w „Opolance” tworzą trzy pokoje dawnego mieszkania państwa Makuszyńskich oraz dwie nowe sale tematyczne: „Życie i twórczość Kornela Makuszyńskiego” i „Literackie Zakopane”.

(fot. Danuta Matloch/MKiDN)

W zbiorach muzeum znajduje się kolekcja wydań utworów pisarza, opracowania historycznoliterackie poświęcone jego twórczości oraz literatura pamiętnikarska. Archiwum obejmuje nie tylko rękopisy samego Makuszyńskiego, ale i bogaty zbiór listów od wybitnych literatów, malarzy, muzyków, ludzi teatru, uczonych, polityków, a także korespondencja od czytelników, wycinki prasowe i fotografie. Wśród zgromadzonych dzieł sztuki są obrazy i rzeźby znanych polskich artystów, projekty ilustracji do książek Makuszyńskiego, zabytkowe meble przeważnie w stylu biedermeier, miniatury i liczne dzieła dawnej sztuki użytkowej.

[am]
fot. główna: Danuta Matloch/MKiDN

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy