Muzeum Jane Austen groziło całkowite zamknięcie z powodu pandemii koronawirusa. Miłośnicy pisarki pośpieszyli z pomocą finansową

12 czerwca 2020


Muzeum i Dom Jane Austen we wsi Chawton zmagało się w ostatnich miesiącach z poważnymi problemami finansowymi powstałymi wskutek pandemii koronawirusa. Istniało „bardzo realne ryzyko”, że obiekt zostanie zamknięty przez końcem 2020 roku. Na szczęście miłośnicy pisarki z całego świata pośpieszyli z pomocą, dzięki czemu udało się już zebrać niemal całą kwotę potrzebną na utrzymanie placówki.

Muzeum w Chawton zatrudnia szesnastu pracowników, którym pomaga pięćdziesięciu wolontariuszy. Instytucja nie otrzymuje regularnych funduszy od państwa i polega wyłącznie na wpłatach od zwiedzających oraz wsparciu sympatyków. Po zamknięciu 20 marca z powodu pandemii obiekt stracił praktycznie wszystkie źródła utrzymania, które pokrywały sto procent codziennych kosztów operacyjnych. Pracownicy zostali wysłani na bezpłatne urlopy, a na stanowiskach pozostały jedynie osoby zarządzające sklepem internetowym.

Zdaniem dyrektorki Lizzie Dunford istniało bardzo poważne zagrożenie, że muzeum przestanie istnieć jeszcze przed końcem bieżącego roku, a zgromadzone w nim zasoby, w tym kolekcja pierwszych wydań powieści Austen, jej korespondencja i przedmioty codziennego użytku, rozproszyłyby się po całym świecie. Jedyna nadzieja była w wielbicielach twórczości pisarki. Dunford zwróciła się z bezpośrednią prośbą do „wszystkich na całym świecie, którzy kiedykolwiek uciekli od rzeczywistości dzięki błyskotliwym książkom Austen, aby pomogli zapewnić przetrwanie miejscu, gdzie te książki powstały”. Żeby osiągnąć ten cel, muzeum musiało zgromadzić 75 tysięcy funtów. Już udało się zebrać ponad 71 tysięcy.

Znajdujący się w zbiorach muzeum stolik, przy którym pisała Jane Austen.

Muzeum zostało założone w domu, w którym Jane Austen mieszkała przez ostatnie osiem lat życia i gdzie ukończyła wszystkie swoje powieści. Wprowadziła się tam w 1809 roku wraz z matką, siostrą Cassandrą i przyjaciółką Marthą Lloyd. Pisała najchętniej przy małym stoliku pod oknem w jadalni. Po śmierci Jane w 1817 roku jej bliscy nadal tam mieszkali, a w 1845 roku budynek przerobiono na trzy lokale dla personelu pracującego na rodzinnym majątku. W 1947 roku Jane Austen Memorial Trust zebrało środki na zakup domu i otwarcie muzeum – przybytek udostępniono publiczności dwa lata później.

Apel dyrektorki muzeum wsparli historycy, aktorzy i dramatopisarze. W akcję włączył się również znany ogrodnik i osobowość telewizyjna Alan Titchmarsh, bliski sąsiad muzeum. Nagrał specjalny film, w którym oddał hołd Jane Austen i atmosferze muzeum w Chawton. „Naprawdę czuć tutaj jej obecność” – powiedział. Tej opinii sekunduje Kathryn Sutherland, badaczka specjalizująca się w twórczości Jane Austen. Jej zdaniem muzeum służy za „uzupełnienie dla lektury, dodaje jej waloru autentyzmu. To tutaj Austen pisała. Czytelnicy z całego świata przyjeżdżają do tego miejsca, by znaleźć potwierdzenie dla bliskiej więzi, odnalezionej wcześniej w książkach. Bez takich miejsc bylibyśmy ubożsi” – powiedziała Sutherland.

Datki wciąż można wpłacać, korzystając ze zbiórki pieniężnej na platformie JustGiving.

[kch]
fot. Jane Austen’s House
źródło: The Guardian, Jane Austen’s House

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy