Muzeum Dickensa odrestaurowano za 3,1 miliona funtów

11 grudnia 2012


Od wczoraj w Londynie można zwiedzać dom Charlesa Dickensa, w którym pisarz stworzył swoje największe dzieła m.in. „Olivera Twista” i „Klub Pickwicka”.

Zdjęcia rodzinne, akt małżeństwa, listy, biurko, przy którym pisał, oryginalne krzesła, repliki oryginalnych mebli, a nawet zaschniętą różę pozostawioną na grobie pisarza – to wszystko można zobaczyć w otwartym właśnie muzeum Dickensa przy ul. Doughty 48. Pod tym adresem, w czasie gdy królowa Victoria wstępowała na tron, autor mieszkał ze swoją nową żoną oraz dziećmi.

Dom w Bloomsbury, w którym na świat przyszli Oliver Twist i Nicholas Nickleby, został pozbawiony współczesnych dodatków i przeróbek, by uzyskać wrażenie, że autor dopiero co z niego wyszedł. Pomieszczenia zostały wypełnione pamiątkami po pisarzu, oryginalnymi meblami lub ich rekonstrukcjami. Jednym z cenniejszych obiektów jest oryginalne biurko, przy którym powstało wiele znanych utworów. Odnowiono także sąsiedni budynek, w którym umiejscowiono centrum nauki i cafeterię.

Koszt odrestaurowania nieruchomości, która już wcześniej pełniła role muzeum, wyniósł 3,1 miliona funtów. Wizyta w domu Dickensa ma być nie tylko pouczająca, ale i atrakcyjna, szczególnie dla młodych ludzi. Z myślą o nich muzeum oferuje wycieczkom szkolnym możliwość zrobienia w kuchni należącej do pisarza masła według receptury jego żony Catherine.

Poniżej możecie zobaczyć sypialnię Charlesa Dickensa, stanowiącą część ekspozycji muzeum:

fot. Wally Gobetz

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy